Стряскащо екологично предупреждение е инсталирано пред „Народния театър” в София, то е пълно със символи на отрова и смърт и тези дни шокира още повече, защото наоколо се шири бяла коледна украса от ефирни дъги и елени, изрисувани вечер от светнали лампички.
Двете зловещи витринки все пак носят оптимистичния призив „Задраскай миналото. Налей от бъдещето!“ Те са част от кампаниите на „Грийпийс – България“ за устойчиво земеделие и здравословни храни.
„Индустриалното производство на храната, която слагаме на нашата трапеза, използва коктейл от химикали – припомня на минувача световната екоорганизация. Много от тези синтетични-химически пестициди застрашават околната среда и поставят на сериозен риск здравето ни.“
Посланието не е за подценяване, обаче има и още:
„Използването на химикали в селското стопанство застрашава и дивата природа, естествената среда на много видове. Пестицидите водят до загуба на биологично разнообразие. Употребата им косвено нанася вреди – измират пчелни колонии, други опрашители. Измират и птици, които се хранят с малки бозайници, които са били отровени... Съществува опасност от колапс на цялата хранителна верига.“
Гвоздеят на тази акция е съдбата на пчелите, а тежката артилерия в тяхна защита е един гневен сарказъм. Те, пчелите са противни и лоши, информира посветена само на тях витринка. Защото:
- Ужилванията от пчелите причиняват подувания, а при хора с алергия – дори и смърт.
- Жуженето на пчелите е неприятен звук.
- Край на зависимостта от насекоми!
- Без пестициди земеделието остава единствено в ръцете на насекомите.
И тъй нататък.
А придружава тези наблюдения и мисли един стар дървен кошер, съвсем истински, но отдавна необитаем, мъртъв, смачкан и килнат като самотна къща в бомбардиран район.
Той не е символ, не е и илюстрация „за по-страшно“. Той е реален проблем и наричат този проблем „синдром на празния кошер“. Това репортер на OFFNews научи от специалисти по насекомите в Националния природонаучен музей при БАН.
Американски проблем
И друга изненадваща информация споделиха експертите. Едно е да си пчела в Америка, друго – в България. В света на пчелите второто е за предпочитане. Засега.
„Бяха ни канили ваши колеги от радиото, в предаване за пчелите – каза д-р Марио Лангуров. - Каквото знаем, знаем, но направихме и специално проучване. Четохме с колегата доста научни публикации, за да можем да отговорим как така изчезват пчелите и откъде идва синдромът на празния кошер - излитат на паша и все по-малко се връщат, не се връщат, не се връща, не се връщат И накрая кошерът загива."
"Още се спори – продължи ентомологът, - но основното, до което стигнахме в специализираната литература, е, че това се случва най-вече в Щатите. Което е обяснимо, защото там пчелите не ги използват за мед, даже се случва меда да го изхвърлят. Пчелите ги интересуват като опрашители в земеделието. И когато се случи да транспортират кошери от източното до западното крайбрежие на САЩ, те имат интерес да са по-леки кошерите и изхвърлят голяма част от меда, той не се използва. В резултат пчелите поогладняват, дезориентират се.."
Това е една от хипотезите за залиняването и изчезването на пчели. Други хипотези включват отделни болести и паразити, вирусни заболявания, влияние на електромагнитни лъчения — та чак до комплексно въздействие на много фактори в средата.
"Но в Европа общо взето се оказва, че това са изолирани случаи — подчерта д-р Лангуров. - Досега в Европа няма доказан случай на този синдром, такъв какъвто е в Щатите."
Неговият колега Николай Симов пояснява, че у нас проблемите на пчелите идват от едни инсектициди, които вече са частично забранени в Европейския съюз. Това са препарати, които съдържат никотинови съединения.
Екологични ли са биогоривата
„Проблемът при тези вещества е, че се натрупват — обясни д-р Симов, - те имат кумулативно действие в тялото на насекомото. И бавно и постепенно, колкото и малко да остават при пчелите (когато не са пряко отровени), в един момент достигат критичен праг и действат смъртоносно."
Оттук нататък съдбата на пчелите се превръща в същински учебник по екология. Защото екологията не е просто наука за околната среда и взаимодействията в нея. Тя е винаги изненадваща история за невидими и непредвидими вериги – дори цели заплетени мрежи, от причини и последици.
От инсектицидите Николай Симов неочаквано прескача към изкуствените захранки за пчели, които той нарича „най-големия проблем".
"Ако бъдат хранени с мед, който пчеларят си пази, за да подхранва пчелите при недостиг на храна пролетно време, всичко си е в ред – поясни той. - Или както отдавна се практикува, използват обикновена захар, правят захарен сироп и с него също няма проблем.."
В момента обаче, допълва ентомологът, се използват много съединения, които са от фруктоза и глюкозни сиропи на базата на царевица. А от царевицата миниатюрни количества инсектициди остават в подхранката и бавно се трупат в самото насекомо.
Излиза, че сега инсектицидите са критичен фактор за това, че пчелите намаляват и загиват. А на всичкото отгоре съществува и по-пряк механизъм за тровенето им, парадоксално, той също е свързан с невидими екологични следи, с различни виждания за полезно и вредно.
“Много е модно да се отглеждат технически култури, най-вече за биодизел, за етанол — каза д-р Симов. И понеже са изцяло технически, т. е. няма да ви попаднат в чинията или чашата, няма и преки ограничения за използване на определени инсектициди. При тях пръскат кой с каквото се сети и колкото иска".
"Единственото, което ограничава производителите в какви дози да слагат инсектицида и как да го използват, е цената му, нищо друго – продължи той. - И в много случаи оттам идва големият проблем, защото се пръска по всяко време, не се предупреждават пчеларите, а част от тези технически култури също са привлекателни за пчелите... И в някои райони, те изчезват... Отива на паша пчелата и просто не се връща."
Сблъсък на интереси
"И у нас го има това нещо - поклати глава ентомологът. - Има огромни площи с технически култури, които се пръскат със самолети, или се пръскат по неподходящо време, и масово не се предупреждават хората от района да си затворят пчелите в кошерите. Минават, пръскат и ако пашата на насекомите е концентрирана там – край."
Проблем произлиза и от това, че инсектицидите с никотиново съдържание наистина са много ефикасни против вредителите, следователно са важни за целите на хората, инвестирали в стотици и хиляди декари рапица, например. И тъй като на европейско равнище се поде забрана на тези препарати, хората негодуват, протестират.
Негодуват и пчеларите и в последните 2-3 години е странно да се разходи човек из техните сладки изложения. Все по-пъстри, апетитни и разнообразно опаковани са техните продукти, все по-мрачни – лицата на хората. Случва се на такова търговско изложение да бъде представен и протестен плакат – с числа за намаляването на пчелите и, разбира се, с въпрос защо властта не прави нищо.
***
Два пъти през отминалото лято „Грийнпийс – България“ се обяви против т. нар неоникотиноидни пестициди, които „представляват сериозна заплаха за пчеларството, както в България, така и по целия свят“.
А Европейският съюз, въвел временна забрана, предприе „проучване на рисковете“. Близо е до ума, че в Брюксел – колкото и да стискат палци на пчелите - имат едно наум и за химическите корпорации, които произвеждат ефикасните препарати.
И, както се казва, продължението следва.
Внимавайте какво ядете! - предупреждава „Грийнпийс“, в случая с доводи, които убиват апетита. Снимка OFFNews
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20.12 2015 в 08:58
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара