Дисциплината в училище остава нерешим проблем за МОН

OFFNews 04 юли 2014 в 11:32 5150 11

Снимка Архив

Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова

Темата за дисциплината се оказа нерешим проблем за МОН дори след проведената онлайн анкета, която целеше експертите от министерството да се запознаят с общественото мнение по спорни въпроси около образователните реформи. 

„Най-трудният отворен въпрос в анкетата се оказва този за подобряване на дисциплината в училище. Всеки казва, че дисциплината трябва да се подобри, но мненията са много и разнообразни, понякога твърде крайни, които не можем да приемем“, обясни министърът на образованието Анелия Клисарова. Част от предложенията и процентът на подкрепящите ги анкетирани гласят:

Изключване от училище - 21,1%

Полагане на общественополезен труд - 16,3%

Финансова санкция за родителите - 13,2%

Преминаване в платена форма на обучение - 0,4%

Бой - 0,2%

Забрана за кандидатстване във вуз - 0,2%

Министър Клисарова допълни, че е поставяла този въпрос и при многобройните си срещи с учители, но по думите й и тогава не се е стигало до общо решение. „Всички говорят, че това е особено важен въпрос, но когато попитам как да постигнем подобряване на дисциплината в училище, единно или поне близки мнения няма“, обясни тя.

В допитването, което включваше 20 въпроса, са участвали близо 9000 души. Половината от въпросите в анкетата касаеха мнението на анкетирания по горещи за образованието теми, а останалите дават представа за социалния профил на участника в анкетата.

"Получихме и много мнения на обявения имейл, както и на хартиен носител. Сред отговорилите преобладават учители, родители, но и хора, които не са свързани пряко с образованието. Участниците се представят като хора с висше образование, в активна възраст, със задоволителен и среден социален статус“, каза Клисарова.

Тя обясни още, че въпросите, по които все още има противоположни мнения, отново ще бъдат публикувани на електронната страница на МОН през следващата седмица, за да могат хората да се произнесат по тях.

Според резултатите 68,8% от участвалите предлагат учениците в начален етап да се явяват на поправителен изпит и да повтарят класа, ако имат двойки. Сега до IV клас не се повтаря, независимо от успеха на ученика. Останалите 31,2% считат, че трябва да се запази сегашното положение, но за изоставащите деца от начален етап да бъде организирано допълнително обучение през лятната ваканция.

Резултатите сочат, че 47,3% от анкетираните искат да не се провежда национално външно оценяване след  IV клас. Други 36,7% смятат, че външното оценяване след началния етап на образование е необходимо и полезно.

55,8% от участниците в анкетата са категорични, че директорите на образователните институции трябва да имат определен мандат. Останалите 44,25 % пък считат, че мандатността не е необходима, но трябва да има възможност директорите да бъдат освобождавани при ниска оценка на атестирането.

Близо 75% анкетираните смятат, че математическите училища трябва да бъдат обособени като отделен вид учебни заведения, където прием да има и в прогимназиален, и в гимназиален етап след проверка на математическите умения на децата.

Отговорите от анкетата показват още, че 70% са на мнение, че трябва да се въведе разрешителен режим за частните занимални, 61% от отговорилите са на мнение, че както държавата, така и общините трябва да имат възможност да откриват ресурсни центрове.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!