Министерството на икономиката и индустрията е сезирало Агенцията за държавен финансов контрол, КПКОНПИ и Софийската градска прокуратура след проверка в Комисията за защита на потребителите. Това става ясно от отговор на ведомството до OFFNews.
Поводът на проверката са множеството оплаквания за нерегламентирана намеса и целенасочена кампания срещу търговци от страна на КЗП, журналистически разследвания и жалби на служители в КЗП.
"Всичко това компрометира доверието в КЗП като орган, упражняващ контрол в защита на потребителите, и налага предприемане на действия за обезпечаване на ефективното й функциониране. Ето защо със заповед на министъра на икономиката и индустрията Инспекторатът на Министерството е извършил вече извънпланова проверка в Комисията за защита на потребителите", обясняват от МИИ.
Докладът от проверката обаче няма да бъде публично оповестен, тъй като резултатите съдържат лични данни, разкриващи икономическата и социалната идентичност на конкретни лица.
Относно проверките заради протеиновите барчета "Борн уинър" и наложените стотици санкции на търговците, които го продават, а не на производителя, от Министерството на икономиката обясняват, че знаят за проверките от КЗП и ги определят като "примери за нерегламентирана намеса и целенасочена кампания срещу търговци".
Както OFFNews писа в свое разследване, от месеци КЗП е съсредоточила работата си изключително върху въпросните протеинови барове и глобява наред заради тях големи търговски вериги. Те, от своя страна, завеждат дела и ги печелят, а разноските ще платят данъкоплатците. Всичко това идва на фона на галопираща инфлация и несанкционирани търговски практики с неравноправни клаузи в много сфери, които остават незабелязани от комисията, според която колосалният проблем на българските потребители са марка протеинови барове.
КЗП е започнала да проверява търговците през пролетта на 2023 г., като протеиновият бар остава проблем №1 на регулатора в продължение на месеци. Наложени са стотици глоби, а причината актовете да са толкова много е, защото КЗП издава постановления за всеки отделен обект на веригите и ги глобява за конкретни вкусове на протеиновите барове. Така, например, един от магазините на търговска верига в Пловдив е глобен за продажба на протеинови барове с вкус "шоколад и лешник" и "бананов млечен шейк", друг - за "шоколадово брауни", а трети - за барче с вкус "шоколадов мус".
Оказва се, че в Министерство на икономиката не е постъпвала информация от КЗП за размера на глобите, наложени на търговците за продажбата на протеиновите барчета.
Справка на OFFNews показа, че на почти всяко заседание на Комисията в последните месеци има доклад за нелоялна търговска практика при продажбата на барчетата. В края на септември в заседанието на комисията докладните за тези барчета представляват 1/3 от всички точки - 22 от общо 61 точки.
Жалбите срещу дейността на КЗП са с над 60% повече в сравнение с предходните две години, обясняват още от МИИ.
Проверката в регулатора от страна на министерството е започнала заради постъпили сигнали от служители на Комисията, свързани с конфликт на интереси, неправомерни уволнения, заплахи за наказания и уволнения на служителите в администрацията, неспазване на съдебни разпореждания, съмнителни отмени на издадени актове и други.
Значителна част от сигналите се потвърждават от извършените проверки. От МИИ обясняват, че те засягат проблеми, породени от неспазване на законоустановените срокове и чести кадрови промени.
Очакват се промени в състава
Заради това министърът на икономиката Богдан Богданов е предложил промени в Комисията за защита на потребителите. Промените имат подкрепата на министър-председателя, очаква се съгласуване и с вицепремиера, като очаква в най-кратки срокове промените да бъдат одобрени.
Новото ръководство бе назначено от последния служебен кабинет на президента Румен Радев през септември 2022 г. За председател на комисията бе назначен Стоил Алипиев, а за членове Ангел Джалев и Константин Арабаджиев.
Алипиев е юрист по образование. През последните седем години е председател на Управителния съвет на Сдружение „Национална асоциация за защита на потребителите“ и като такъв от 2020 г. е член на Съвета по акредитация към Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“.
Работил е като експерт в сферата на обществените поръчки в Министерството на правосъдието в периода 2014 г.-2015 г. и в Министерството на образованието и науката в периода 2013 г.–2014 г.
Ангел Джалев е юрист по образование. От 2019 г. до 2022 г. е началник на отдел в Държавна агенция „Технически операции“. Преди това е прокурорски помощник в различни отдели към Върховна касационна прокуратура.
Константин Арабаджиев е бил член на Комисията за защита на потребителите в периода март 2015 г. – май 2022 г. От 1999 г. до 2003 г. е бил кмет на район „Студентски“ в Столична община.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)