Трудовата книжка е един от основните и много важни документи в отношенията между работник и работодател. Това е документ, който удостоверява започването и прекратяването на трудовите правоотношение. За попълването му има строг регламент.
Какви са инструкциите за трудовата книжка
Всеки работник е длъжен да предостави книжка образец в рамките на 5 дни след постъпването си на работа. Работодателят пък също има ангажимент да изпрати съответните документи в рамките на 5 работни дни, заедно с валидно попълнената и подпечатана трудова книжка, към съответните ведомства.
Изключение се прави само в случаите, когато работникът за първи път постъпва на работа и не разполага с книжка. В този случай купуването и попълването на документа се поема от работодателя.
Ако е загубена, в зависимост от вината, разходите се поемат от работника или от работодателя.
Информацията в трудовата книжка се въвежда от работодателя. Тя се взема от официални и оригинални документи или от удостоверени копия.
Попълването на данните за стаж и осигуровки също се извършва от работодателя. Записването на промените в нея са ангажимент на работодателя, като се удостоверяват с неговия подпис или на упълномощено от него лице и печат на предприятието. Корекциите в трудовата книжка също се правят от него.
Как си води трудова книжка
Тя трябва да съдържа вписване на работен опит. Освен това трябва да има цифровия номер на професията, работното време, квалификацията на работника и ако става дума за надомна работа.
При прекратяване на трудовия договор в книжката се вписва стажът, начислен по време на трудови правоотношение, считано до момента на прекратяване.
Информацията се записва с цифри и думи и се подписва от главния счетоводител и работодателя и се подпечатва.
Важно е и да следите за правилното въвеждането на данните, както и нуждата от корекции или преиздаване на трудова книжка при унищожаване или загубване на документа.
Коректното записване на стажа зависи от продължителността на работните правоотношение и от продължителността на работната седмица. При по-малко от 50 часа стажът се описва в часове, при повече от 50 - в дни.
Предаване на трудовата книжка трябва да стане в деня на прекратяване на договора, веднага след вписване на данните в нея. Това трябва да стане чрез връчване лично на лицето. Работодателят и трудовата книжка са неизменна част от отношенията му с работника.
А ако предприятието бъде закрито
При закриване на предприятието и няма правоприемник, всички съхранявани от него разплащателни ведомости, договори (заповеди за назначаване), за преназначаване, за ползван неплатен отпуск над 30 работни дни, за прекратяване на правоотношения, трудови книжки и други документи, които установяват осигурителен стаж и доход на лицата на работа в предприятието, се предават на териториалните поделения на НОИ. Удостоверенията за стаж се издават от териториалните поделения на НОИ безплатно в срок до 30 дни въз основа на съхраняваните от тях разплащателни ведомости и други документи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир