Кутев привика СЕМ в парламента да обясни защо регулира Волгин

Милен Енчев 12 март 2014 в 17:37 17783 58

Георги Лозанов

Безпрецедентно изслушване на Съвета за електронни медии се проведе днес в парламентарната комисия по култура и медии по искане на депутата от БСП Антон Кутев. Поводът за исканото изслушване бе проведената през януари среща на СЕМ с ръководството на националното радио във връзка с предаването на журналиста Петър Волгин "Деконструкция".

Тогавашната среща е била поискана от медийния регулатор заради сигнали за липсата на плурализъм в предаването на Волгин спрямо антиправителствените протести. Журналистът предизвика сигналите с презрителното си отношение спрямо протестите и позицията си, че те са платени от опозицията. През януари неговите бивши колеги, създатели на предаването "12 3" Георги Папакочев и Йордан Лозанов написаха отворено писмо, в което обвиниха водещия в "целенасочена политическа пропаганда в полза на силните на деня".

Днес пред депутатите председателят на СЕМ доц. Георги Лозанов бе повикан от Кутев, за да даде обяснение защо съветът се е фокусирал точно върху предаването на Волгин. "Това е необичайна среща и не знам какво да кажа", започна Лозанов. "Казусът, свързан с Волгин, не подлежи на широки интерпретации. Законът за радиото и телевизията изисква плурализъм на гледните точки. Нашите наблюдения са, че такъв няма в последно време. Тук прилагането на ЗРТ е недвусмислено", каза медийният експерт. Самият Волгин не присъства на днешната комисия, както и на срещата между СЕМ и БНР по повод предаването му.

Ако сте установили липса на плурализъм, защо точно в "Деконструкция", а не в един куп други предавания, запита Кутев. "По непонятни за мен причини се съсредоточавате върху липсата на плурализъм в едно конкретно предаване", каза той. Далеч съм от мисълта, че комисията може да оказва натиск върху СЕМ, но това ми прилича на политическо притискане на БНР (от СЕМ - бел. ред.) по този казус, заяви депутатът и медиен съветник на левицата. И добави: "Ако се окаже, че президентът чрез представителя си в СЕМ оказва натиск, това е опасно" (намек към Мария Стоянова, която бе назначена от президента Росен Плевнелиев в регулатора - б.а.).

В отговор Георги Лозанов заяви, че няма политически мотиви в процедурата на СЕМ спрямо Волгин. "За първи път ме викат, за да отговарям на политически въпроси". Той припомни, че медийният регулатор по закон не е длъжен да се отчита пред парламента за решенията си, а само представя годишните отчети за работата си. "Искате да кажете, че има недостатъци в законодателството?", репликира го Кутев. Лозанов продължи, че днешната среща е политически разговор и заяви, че не желае да участва в такъв. "Има риск от политически надзор върху нашата дейност", каза той.

"Политическите мотиви произтичат от разговора ви (с БНР - бел.ред.) Ако беше политическо изслушване, щях да ви вдигна телефона и да ви питам какво се е случило", отвърна Кутев.

Секунди по-късно депутатът от "Атака" проф. Станислав Станилов тропна гневно по масата и заяви, че срещата на СЕМ с БНР е била "лов на вещици" от "шайка разпасали се костовисти". "Искат да запушат устата на Волгин", каза атакистът, запътил се към вратата и добави "когото изобщо не харесвам като журналист". След което трясна вратата зад гърба си.

Самите представители на БНР заявиха, че не са притискани от СЕМ и забележката им спрямо Волгин дори не е "формализирана" в някакъв административен акт. 

Депутатите от ГЕРБ реагираха, че управляващите се опитват да сплашат СЕМ. "Това е първа крачка на управляващите към промени в Закона за радиото и телевизията - да махнат президентската квота. Дали не е това вашето желание", запита Гинче Караминова от ГЕРБ.

Медийната комисия се превръща в трибунал. Тя не може да е конвент и другарски съд, коментира Ирена Соколова от ГЕРБ.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите