От 9 до 19 май на различни сцени в София ще се проведе 15-oто издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“, а екипът му приканва да застанем заедно срещу статиката и срещу войната.
Програмата му е съставена от 7 международни и 13 български продукции, DJ партита, танцова лаборатория и още изненади. Билетите за всички събития с вход вече са в продажба в системата на EPAYGO. Организаторите са предвидили и общ билет за 10 представления от програмата на Българската танцова платформа на стойност 50 лева.
„Танцувай, за да те танцуват“ е символичен двупосочен призив – от артистите от предишните десетилетия в танца към идващите след тях, както и от „Антистатик“ към публиката. Представленията в програмата на фестивала заемат пространството на сцената с индивидуален артистичен почерк и изявени хореографски решения, не се страхуват да подлагат на съмнение стереотипите на тялото и чрез съвременния език на танца задават въпроси и провокират размисли.“ – споделят тримата създатели на фестивала: Ива Свещарова, Вили Прагер и Стефан А. Щерев.
„Антистатик“ започва на 9 май в 19 ч. в Национална галерия „Квадрат 500“ с „Дуети с абстракции“ на хореографа Юлиан Вебер (Германия). Проектът стартира през 2021 г. и всеки път се осъществява във взаимодействие с предварително избрани произведения на изкуството от колекциите на мястото, в което се представя. Дуетите, които ще видим в София, ще бъдат с творби от представителната колекция на Национална галерия „Квадрат 500“. Там, заедно с музикантката Ику - Йоханна Одерски, Вебер ще „танцува“ с картините „Стъклената кана” (1933) на художника и скулптор Иван Ненов (1902-1997), „Прозорец” (1969) на живописеца Найден Петков (1918-1989), както и с кинетичната скулптура „Каприз” (1982) на визуалната артистка Лин Емери (1926-2021).
На 10 май от 19:30 ч. програмата ни отвежда в Зала 1 на „Топлоцентрала“, където хореографката Зуфит Симон (Германия) ще ни представи своите „Странни чужди тела”. Хореографията е вдъхновена от текста на френския философ Жан-Люк Нанси, „58 индекса за тялото”, наподобяващ философски списък от концепции и кратки, понякога противоречащи си, бележки относно човешкото тяло. На сцената, три тела с много различна физика, се впускат в изследване върху движението на тялото, за да докажат, че то винаги трябва да се мисли във връзка с други тела. След представлението ще има разговор с екипа, модериран от философа Боян Манчев.
От 11 до 14 май ще се проведе 3-ата Българска танцова платформа на „Антистатик“. Форматът дава възможност за наситена среща с голяма част от най-отличаващите се имена на съвременната българска танцова сцена и ще представи работата на хореографите: Филип Миланов, Стефани Ханджийска, Коста Каракашян, Жана Пенчева, Дарио Барето Дамас, Александар Георгиев – Аце, Петя Стойкова, Живко Желязков, Християн Бакалов, Галина Борисова, Ива Свещарова, Вили Прагер, Ина Гергинова, Станислав Генадиев и Марион Дърова. Специално за да гледат платформата, в страната ще пристигнат куратори на артистични пространства и фестивали, критици и културни мениджър от Европа и света.
На 15 май в 15 ч. в Национална галерия „Квадрат 500“ ще видим резултата от двуседмичната хореографска лаборатория “Moving in Squares” на Юлиян Вебер с българските артисти, част от дългогодишната образователна платформа на „Антистатик“ – „Без дистанция“. По време на нея, Виолета Витанова ще взаимодейства с „Пейзаж с фетиш“ на Динко Стоев, Станислав Генадиев с “Площадна” на Петър Дочев, Зорница Стоянова с „Портрет в червено“ на Десислава Минчева, Галина Борисова с „Kомпозиция женска фигура“ на Николай Абрашев, а Войн де Войн с „Човекът с вестник“ на Ренато Гутузо.
От 19:30 ч. същия ден, в Зала 1 на „Топлоцентрала“ гостува Михил Вандевелде (Белгия) с неговите „Голдбергови вариации“. Представлението е вдъхновено не само от известната музика на Бах, но също и от солото на Стив Пакстън, превърнало се в иконично за историята на Западния танц. Интерпретацията на Вандевелде поставя въпросите колко отворен, демократичен и достъпен е танцът днес, както и какви тела предпочитаме да виждаме на сцената и какви – не, докато музиката се изпълнява на живо на акордеон. Полифонията, която звучи от множеството вариации на Баховата музика, се отразява в различните слоеве на представлението. След финала му, театроведът Ангелина Георгиева ще поведе разговор с артистите, в който всички зрители са поканени да се включат.
На 16 май от 19:30 ч. в „Топлоцентрала“ е време да отмерим „Колко кубични сантиметра e разрешено на тялото ми да обитава?“ с хореографката Соня Преград (Хърватия). Тя структурира представлението си като каталог от отличителни белези, заети от предишни нейни работи, превръщащи в обект женското тяло. Представлението поставя пред погледа на зрителя емоцията от докосващи се тела, предмети и пространство, преувеличена „като на игра“ от образите на три драг кралици. Разговорът с екипа след края на представлението ще бъде воден от Войн де Войн.
На 17 май отново в „Топлоцентала“ пристига екип от „Лечители“, водени от хореографката Ясна Виновършки (Германия/Хърватия). Те са на мисия да идентифицират и решат всички проблеми, заплетени казуси, емоционални натоварвания и енергийна стагнация, които може да са се натрупали в пространството, в което се намираме по време на представлението. Хореографията комбинира фикция с историческо-документални елементи и е изтъкана от тънък хумор, а представлението всеки път се адаптира към пространството, в което се показва, вземайки предвид неговото минало и настояща употреба, тъй като много от сегашните театрални пространства по-рано са имали различна функция. След края на „Лечители“ ще има разговор с публиката, воден от театроведа Елeна Ангелова.
На 18 май от 19:30 ч. в Сцена „Дерида“ гостува Виктория Илиоска (Северна Македония/Германия/) с представлението „Отговарям!”. То е създадено като конфронтация между политическата и индивидуалната ни идентичност и се развива като поредица от 100 въпроса, които хореографката и изпълнителка задава към самата себе си. Там, измежду въпросите „Виктория, какво биха били Изток и Запад, ако беше куче?“, „Виктория, какво ще се случи в бъдещето?“, „Виктория, по колко минути си миеш зъбите?“ границите между питащия и отговарящия, между сцената и истинския живот, се размиват. Представлението буквално пита и публиката. След края му, разговорът продължава в залата с модерацията на театроведа Деница Езекиева.
Фестивалната програма завършва на 19 май от 19:30 ч. в „Топлоцентрала“ с „Предметиране“ на хореографа, изпълнител и майстор на импровизацията Ян Розман (Словения). Представлението е интуитивна реакция на света от предмети, с които сме заобиколени, затова на сцената той се конфронтира с всевъзможни предмети наоколо и усещанията и идеите, които те предизвикват. Така превръща залата в пространство за контакт с живата и неживата материя, в екосистема, в която предметите си взаимодействат, разкривайки различни свои страни. Вечерта продължава с пърформативното DJ парти на Виолета Качакова и Мирко Попов (Северна Македония) в Бар „Топлоцентрала“.
Билетите за всички представления са в предварителна онлайн продажба от 10 и 15 лв. на EPAYGO.BG. Отново там се предлага и общ билет за десет представления от Българската танцова платформа на цена от 50 лв.
Повече подробности за програмата на „Антистатик” можете да откриете на antistaticfestival.org, както и в Инстаграм (@antistaticfest), Фейсбук (@antistatic.international.festival), и в YouTube канала на фестивала.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)