„Театърът е блян и сън, игра с начало и с край. Обичам края на едно представление, защото поне при мен той винаги е начало на следващия ми опит да пътешествам из човешката природа,“ казва режисьорът Стоян Камбарев, роден на днешния ден през 1953 г. в Пловдив.
"Тази година се навършват 25 години от смъртта и 70 от рождението на Стоян Камбарев. По този повод на 9-ти октомври се събираме в Топлоцентрала за една вечер в негова памет. Ще се показват интервюта с него, части от негови спектакли, ще си говорим за него, ще бъдем заедно...", написа във Facebook неговият ученик - режисьорът Марий Росен. Това ще се случи от 19 часа в бара-сцена в пространството за изкуство, което днес управлява друг негов ученик - Веселин Димов.
БИОГРАФИЯ
Режисьорът Стоян Камбарев е роден на 9 октомври 1953 година в Пловдив. Завършва Техникум по електротехника в родния си град.
1979
Завършва ВМЕИ – София. В годините на първото си следване активно участва като актьор и асистент на режисьора Любомир Дековски в работата на студентския театър "СУ 113".
1979 - 1983
Следва и завършва ВИТИЗ "Кр. Сарафов", специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на доц. Димитрина Гюрова. Във ВИТИЗ играе и е асистент режисьор на постановките "Уестсайдска история" от А. Лорънс и "Нова година по стар стил" от М. Рошчин. Поставя като изпитна работа в IV курс "Буря" па А. Н. Островски. По време на следването си работи като асистент режисьор на Христо Кръчмаров в Ботевградския театър ("Стъклената менажерия" от Т. Уилямс) на Димитрина Гюрова в Театъра на Народната армия ("Дивата патица" от X. Ибсен), в Българска телевизия ("Покана от Париж" от П. Панчев). Стажува при Крикор Азарян в Театъра на Народната армия ("Денят, в който Мери Шели срещна Шарлот Бронте" от Е. Мане).
1983 - 1990
Режисьор в Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе: "Солунските съзаклятици"(1984), "Идеалният мъж"(1985), ''Редници"(1955). "Животът
- това са две жени" (1985), "От сняг помилвана душа'" (1985), "Побъркани от любов" (1986), "Женитба" (1986), "1 + 1 = 1" (1987), "Междучасието" (1988) "О, щастливи дни"(1988), "Музика от Шатровец" (1988) „Миналото лято в Чулимск" (1990).
1985
Получава годишната награда на Съюза на артистите в България зa млад режисьор ("Редници").
1986
Специализира в Краков на Катовице, Полша.
1988
Поставя "Любовни булеварди" в Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" - Пловдив. Получава награда за млад режисьор на Националния преглед на детско-юношеския театър в Търговище ("Междучасието").
1989
Получава първа награда за режисура на VIII национален преглед на българската драма и теагьр ("Музика от Шатровец"). Поставя "Женитба" в Народния театър за младежта.
1991 - 1994
Режисьор в Малък градски театър "Зад канала": "Завръщане у дома" (1991), "Ревизор"(1992), "Пилешка глава" (1993), "Времето и стаята" (1994).
1991 - 1992
Специализира в Рим, Италия.
1992
Поставя "Любовникът" в Държавния сатиричен театър "Алеко Константинов"
1994
Поставя "Рожден ден" в Държавния сатиричен театър "Алеко Констан-тинов".
От 1994
Режисьор на Държавния сатиричен театър "Алеко Константинов", където през 1995 г. поставя "Януари".
1994 - 1996
Художествен консултант на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна, където поставя "Черна дупка" (1994) и "Майката" (1995).
1995
Получава втора награда за режиcypa на Националния фестивал на малките театрални форми във Враца ("Рожден ден"). Ръководи клас по режисура за драматичен театър в НАТФИЗ "Кр. Сарафов".
1996
Получава награда за режисура на Театралните празници в Благоевград ("Майката"). Получава театралната награда "Аскеер" за режисура ("Майката").
1998
Поставя "Три сестри" в Театър "София".
Приема да бъде художествен консултант на ДТ "Н. Й. Вапцаров" - Благоевград.
Стоян Камбарев умира на 21 септември 1998 година.
1999
Получава посмъртно годишната награда за режисура на САБ ("Три сестри").
Още награди посмъртно: "Три сестри" получава наградата "Аскеер" за най-добро представление. "Черна дупка" участва в програмата на Международния фестивал "NET" в Москва.
Спектаклите на Стоян Камбарев са участвали нееднократно в наши фестивали, гостували са в Румъния, Полша, Чехия и Русия.
Интересно е, че Камбарев завършва висше инженерно образование във ВМЕИ – София, специалност „Автоматика и телемеханика". Докато се подготвя за научна кариера, попада в състава на студентския театър „СУ-113" в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ), ръководен от Любомир Дековски.
„Исках да бъда математик, но животът ми предложи по-голямото изкушение – театъра. Завоя направих като студент, попаднах в театъра на Любо Дековски. И това преобърна живота ми. Водех паралелен живот. Разкъсвах се между лекциите в МЕИ и сцената“, разказва Камбарев.
ЛИЧЕН ЖИВОТ
Стоян Камбарев умира на 21 септември 1998 г. от рак на белите дробове, на 44-годишна възраст. Десет години след смъртта му съпругата му – актрисата Деси Тенекеджиева, основава фондация на негово име. Когато двамата се срещат, тя е на 20, той на 38 години. Събира ги Чочо Попйорданов в Малък градски театър.
„Още влизайки в тогавашния джаз клуб там, някаква концентрирана сила и енергия ме накара да се обърна и видях прекрасен човек с брада, който ме гледа. Срещнахме погледите си и това се оказа... режисьорът на любимия ми спектакъл „Завръщане у дома”, разказва Деси Тенекеджиева години след смъртта му.
За седемте години заедно, тя е участвала единствено в последната му постановка – „Три сестри” от Антон П. Чехов, чиято премиера е на 14 октомври 1998 г. в театър „София“, а Стоян Камбарев подготвя спектакъла повече от две години. Двамата заедно споделят философията, че изкуството не се прави за другите, а за този, който го създава, макар че публиката е крайният бенефициент.
ФОНДАЦИЯТА
Целта на фондация „Стоян Камбарев“ е откриване, насърчаване и подпомагане на млади творци в областта на изкуството чрез ежегодно връчване на награда за полет в изкуството.
На 19 април 2010 г. е връчена първата награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев“. За нея са номинирани актьорът и драматург Камен Донев, поетът и писател Тома Марков, визуалният артист Бора Петкова и режисьорите Камен Калев и Явор Гърдев.
Режисьорът Камен Калев е първият носител на наградата. Той получава бронзова статуетка от художника Кольо Карамфилов и почетна грамота, както и парична премия от 3000 лв. Актьорът Камен Донев е удостоен със специална огърлица и правото да присъства на всички сбирки на Ордена на тамплиерите от Йерусалим.
За 14 години фондацията е подкрепила повече от 120 млади артисти и е реализирала над 200 арт проекта. През 2023 г. Елеонора Иванова е носителят на наградата за млади творци.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)