„Понякога тишината“
Изложба
19.01. – 17.02.2023 г.
Откриване: 19.01., четвъртък, 18:00 ч.
Гьоте-институт България
ул. „Будапеща“ 1, София
Гьоте-институт България открива новата си културна програма за 2023-та с изложбата „Понякога тишината“, която представя живопис на седем български художнички. Основна тема на събитието е позицията на живописта в днешната масова, визуална култура. Тази позиция е именно отказ от радикални жестове, манифести, нови революции и теории, с други думи – тишина.
Изложбата, чиято концепция е на Мирослав Христов и Калия Калъчева, представя съвременните художнички Албена Петкова, Анжела Терзиева, Гергана Николова, Елена Велкова, Мариана Танчева, Пламена Димитрова и Яна Стойчева. Откриването ѝ е на 19-и януари от 18:00 ч. като част от програмата на координираните откривания и в други галерии от артистичната мрежа КАРЀ.
Заедно с финисажа (закриването) на събитието на 17 февруари е предвидена и дискусия с участието на доц. д-р Силвия Борисова (БАН) и културолога д-р Кирил Василев (СУ „Св. Климент Охридски“), които ще разговарят върху темата на изложбата.
Графичен дизайн: Никол Дечева
Първата за годината изложба в галерията на Гьоте-институт България представя живопис на седем български художнички. Отправна точка на събитието е позицията на живописта в днешната масова, визуална култура. Тази позиция е именно отказ от радикални жестове, манифести, нови революции и теории, с други думи – тишина. Въпреки това живописта е под прожекторите на международната сцена, може би като контрапункт на повсеместната цифровизация и виртуализация и желанието за връщане към „аурата“ на творбата след нейната техническа възпроизводимост (В. Бенямин).
Името „Понякога тишината“ препраща директно към някои заглавия от подбраните произведения („Тишина“ на Анжела Терзиева, „Наречи нещата в тишина“ на Яна Стойчева). Тишината не е просто липса на звук, но и предпоставка за прозрение, интуитивен опит, както и копнеж по неназовимото, бунт срещу шумния свят, борба за интимност. От различните възможни нейни проявления, различните тишини – на утрото, в очакването, между думите на човека срещу нас – зависи крехкият баланс и ритъмът на нашето ежедневие. Тишината може да е осезаема до видимост – между гръмотевиците или при сбогуване с любим човек, като покрива диапазона между творческото уединение и изолацията.
В облaстта на изкуството тази тема се простира далеч отвъд музиката (Джон Кейдж) и звуковото възприятие, бидейки застъпена в естетиката (Сюзан Зонтаг, Макс Пикар), поезията (Рилке), драматургията и визуалните изкуства с техния уклон към минимализъм и концептуализъм от началото на 20-и век. Сред най-големите „интепретатори“ на тишината и творческата й роля са Сюзан Зонтаг и швейцарският философ Макс Пикар, за когото рефлексията върху тишината е „всесетивно изживяване на неизвестното на земята, на света като чудо“. Цитатът е от Силвия Борисова, доцент по естетика в БАН, която също така пише в своя труд „Естетика на тишината и мълчанието“, че „тишината е най-абстрактното и най-конкретното нещо, което можем да си представим – най-крайната естетическа реалия, с осъзнаването на която откриваме най-дълбокото ниво на собствената си сетивност“.
Вернисажът на изложбата се случва и като част от координираните откривания и в други галерии от артистичната мрежа КАРЀ. Повече за КАРЀ и предстоящата програма за 19-и януари 2023 г. – тук.
Заедно с финисажа на събитието е предвидена и дискусия с участието на доц. д-р Силвия Борисова (БАН) и културолога д-р Кирил Василев (СУ „Св. Климент Охридски“), които ще разговарят върху темата на изложбата. Следете ни за подробности около закриването на 17-и февруари 2023 г.
Искате да знаете повече?
Албена Петкова (р. 1995, Бургас) завършва бакалавърска степен и магистратура „Живопис“ в класа на проф. Андрей Даниел в НХА, София. Сред последните й участия в изложби са „В началото част VI“ (2022) в СБХ - „Шипка 6“, „Биографично: места на преживяното, сенки от миналото, сенки от бъдещето“ (2022) в СБХ - „Шипка 6“, MADE IN LESHTEN Vol. 3 (2021) в галерия Little Bird Place, Национална изложба - Млади български художници (2021) в „Райко Алексиев“, „В началото III“ (2020) в „Райко Алексиев“, „Националните есенни изложби“ (2020) в Пловдив и др.
Анжела Терзиева (р. 1987, Сливен) завършва специалност „Живопис“ в Националната художествена академия – бакалавър (2010) и магистър (2012). През 2015 г. получава наградата за живопис на фондация „Едмонд Демирджиян“, а през 2021 г. наградата на журито на Националната изложба конкурс за живопис и скулптура за млади художници на СБХ. Сред последните й участия са „Автопортрети в женски род“ (2021) в галерия „Стубел“, Национална изложба - Млади български художници (2021), „Към началото“ (2022) в „Райко Алексиев“, „Националните есенни изложби“ (2022) в Пловдив и др.
Гергана Николова (р. 1991, Исперих) завършва НХА, специалност „Живопис“, при проф. Божидар Бояджиев. Сред последните й участия са онлайн изложбата I Infinite Dreams от Contemporary Art Magazine (2021), Chromatic@art (2021) в галерия M.A.D.S. в Милано, самостоятелната изложба SCHEIN (2020) в София Прес, „Портет“ (2020) в СБХ - „Шипка 6“, „Спорът за реалността“ (2018) в „Райко Алексиев“, „12 000 луни търпенние“ (2017) в галерия „Дебют“ в София и др.
Елена Велкова (р.1993, София) е завършила специалност „Живопис“ в НХА в ателието на Ивайло Мирчев и Десислава Минчева. Сред последните й участия са Националната изложба – Млади български художници (2022) на СБХ, "Биографично: места на преживяното, сенки от миналото, сенки от бъдещето" (2022, награда за млад художник) в СБХ - „Шипка 6“, „Морфология на пространството“ (2021) в галерия „Райко Алексиев“, Националната изложба – Млади български художници (2021) и др.
Мариана Танчева (р.1983, София) e художник, който живее между София и Амстердам, където завършва художествената академия Gerrit Rietveld Academie. Сред последните й участия са самостоятелните изложби „Блок номер 4” (2022) в галерия “Avrtikl”, София, и What is happening here, The future is bright в Амстердам, както и групови участия на Sofia Art Week 2022, „Блок номер 4“, втора част, Изоставената ЖП гара Подуяне- Разпределителна и др.
Пламена Димитрова (р.1996, София) е завършила специалност „Живопис“ в Национална художествена академия, София, бакалавър (2019) и магистратура (2021). Сред последните й участия са изложбите „В началото част VI“ в СБХ - „Шипка 6“, „Млади автори“ в галерия „Неси“ в Бургас, форум KvArtal (2021), колективна изложба в галерия „Арт36“, изложба на студенти от НХА, клас 2019, в културен дом „Дом Витгенщайн“, Виена, и др.
Яна Стойчева (р.1990, Пловдив) е завършила специалност „Живопис”, Национална художествена академия, София, в класа на проф. Андрей Даниел. Сред последните й участия са „Колекция с продължение“ (2022), изложба на колекцията на Дарик радио, галерия „Стубел“, София (2022), самостоятелната изложба „Поглеждай всичко първо с тишина“ (2019) в галерия-книжарница „София Прес“ в София, Национални есенни изложби в Пловдив (2016), изложба на група Answer 51 „Никога не мислим за бъдещето, то идва достатъчно бързо“ (2016), „Юзина“, София, и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)