Израелският писател Етгар Керет ще гостува в България по повод представянето на третия си пореден сборник с разкази на български език - "Асамтой" (ИК „Жанет 45”, в превод от Милена Варзоновцева). На 25 февруари авторът ще бъде в Пловдив, а на 26-ти – в София.
„Знам, че рибите не могат да говорят. Но ако можеха, какво ли щяха да кажат? Повечето разкази в този сборник не се занимават със случили се неща, а с такива, които биха могли да се случат. Често точно пътят, по който не сме поели (или не сме успели да поемем), разкрива най-добре кои сме. Така че не подценявайте отговорите на рибите – продължавайте да им досаждате с въпроси”. Това пише Етгар Керет специално за българските читатели, в предговора на „Асамтой”.
В "Асамтой" става ясно как Луната може да се продаде срещу десет долара и известно количество добра карма; защо асансьорите влияят отрицателно на самоуважението на кучетата; кому са нужни искрите в очите; кълве ли дявол на шоколадов трюфел; как да направим добрия сценарий блестящ; какво си мислят на първа среща жените и какво – мъжете. Сред многото житейски прозрения и монументални заключения се намират също една теория за скуката като двигател на света плюс три железни правила за поддържане на любовната връзка. В един от разказите му героят си поръчва “говореща риба” от менюто и вместо да я изяде, провежда екзистенциална беседа с нея: „Ето това отличава писателя – казва Керет, – той предпочита не да ползва нещата, а да ги разговори.“
„Асамтой” (2002) съдържа 34 от най-добрите разговори с нещата на израелския писател, както и предговор, рисуван автограф и няколко препоръки наместо послеслов – специално за българското издание.
Етгар Керет роден през 1967 г., в Рамат Ган е най-четеният автор в израелските затвори и най-краденият в израелските книжарници. Той споделя, че обича Гогол, Бабел, Башевис Зингер, Кафка, Вонегът, хумус, “безтегловността на писането”, всичките си действащи лица, своето ексцентрично семейство и много други неща и хора. Тази обич личи в цялата му проза. Автор е на пет сборника с разкази, публикувани в 35 страни, както и на комикси, сценарии и десетки публикации в The New Yorker, The New York Times, Le Monde, The Guardian, Zoetrope, Tablet magazine и други. Сред многото му отличия са Платинената награда на израелската Асоциация на издателите (неколкократно), отличието за най-добър чуждестранен писател на Централната градската библиотека в Санкт Петербург (2010) и кавалерската степен на Ордена на изкуствата и литературата на Франция, както и Златна камера от Кан (2007) за създадения заедно със съпругата му Шира Гефен филм Медузи.
„Керет е циник, който не успява да се отърси от надеждата – най-достойният за доверие вид разказвач, който съществува. Същинският му предшественик не е Башевис Зингер, а Уди Алън.“. Това пишат за автора в „The Washington Post Book World”.
В „The Blurb” казват: „Сигурно си мислите, че разказите на един израелски писател ще са пълни с тревога, смут и ужас. Нищо подобно. "Асамтой" е сборник, преливащ от облечени във фантазия хапливи наблюдения и общовалидни истини”.
„Броят на почитателите на стипчивия хумор на Етгар Керет непрекъснато нараства. Прозата му не само присъства в списъка на израелските бестселъри, тя е превърнала автора си в култова фигура на цяло поколение”, коментират от „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
„Абсурдната и смехотворна, и окаяна, но дълбоко човечна фауна, с която ни сближава Керет, е идеалното въплъщение на крилатата мисъл на Шницлер: “Във всяка истинска комедия живее, стаена в най-тъмните помещения на постройката й, една трагична мистерия, макар понякога дори архитектът да не подозира”, казват в "Letras Libres".
"Il Foglio" пише: „Младежите на Керет са не-герои в свят, който очаква от тях дързновението на техните бащи. Но тъкмо, защото не успяват да са на висотата на очакванията, те са по-чувствителни и по-малко наивни. Тайното оръжие на Керет и на неговите персонажи срещу депресията е иронията, затова и най-тъжните му разкази са весели...”
Етгар Керет ще присъства на представянето на третия си сборник с разкази "Асамтой" на български на 25 февруари в Пловдив, от 18.30 ч. в Читалище Шалом Алейхем (ул. „Христо Г. Данов” 20). В София, премиерата ще бъде на 26 февруари, от 19.00 ч. в Софийска градска художествена галерия( ул. „Гурко 1”).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)