Изгубени в прехода (снимки)

OFFNews 04 ноември 2013 в 20:27 28928 12

1990 – Студентската стачка в Софийски университет. Снимка:  Георги Георгиев – Джони
1990 – Студентската стачка в Софийски университет. Снимка: Георги Георгиев – Джони

50 000 документални фотографии от периода на прехода излизат онлайн в документалния сайт „Изгубени в прехода“ на фоторепортера Георги Георгиев – Джони.

Снимките ще могат да служат за публикации в медии и книги по темата, като с маркетинга се занимава Агенция Булфото, която има и заслугата за разработката и поддържането на сайта.

Стартът на сайта ще бъде отбелязан с изложба от подбрани кадри, която ще бъде открита в петък, 8 ноември, от 11 ч. в Клуба на фоторепортера (в Подлеза на Министерски съвет).

Фоторепортерът Георги Георгиев, известен в гилдията като Джони, показва резултатите от няколкогодишното дигитализиране на фото архива, заснет от самия него в периода 1989 г. - до началото на новия век.

Джони минава през вестник „Кооперативно село“ по време на социализма, после работи в „Подкрепа“, „Свободен народ“ и „Демокрация“, има съществен принос за успешния старт на Агенция Булфото и завършва официалната си трудова кариера в Българска телеграфна агенция.

Обработката на информацията за всеки отделен кадър в сайта "Изгубени в прехода"  ще продължи през следващите няколко години.

Под отделните снимки има форма за подаване на информация, с която читателите могат да предложат факти и имена за хора от снимката, които след редакторска обработка и сверяване, могат да бъдат добавени в текста.

Ето какво казва Джони за своята работа: „Докато обработвах снимките, голяма част от които са правени по старата технология на лента, ми се стори много подходящо да наречем хората от този период „изгубени в прехода”.

Ще видите много неща, които се случваха за първи път след ледниковия период на комунизма. Създаването на първите партии, първият легален стриптийз, първото купуване на "Мерцедес" от магазин, първите митинги, първите сблъсъци с властта, първите надежди. Сюжетът на този период е как се похаби огромна социална енергия на две поколения българи. Бебетата от онова начало днес отново са на улицата.

Ще продължа да попълвам лентата от фотоси назад и напред във времето. Защото злото или доброто никога не идва само. То си има своите причини, своята предистория и своята вътрешна логика, които правят едно събитие неизбежно.

Сайтът няма претенции да е художествена галерия от снимки. Фотосите са запечатали мигове от българския живот в лентата на времето. Такова, каквото е било.“

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Историята на коледните лампички