Филмът за Гунди. Първи впечатления след предпремиерата

Ирма Аврамова 25 септември 2024 в 20:50 1

Гунди филм Павел Иванов

Снимка Междинна станция

Когато преди седем години сценaристът Емил Бонев отишъл при Иван и Андрей с идеята за филм за Гунди, той вече си мислел, че знае всичко за живота на великия футболист.

В следващите седем години Гунди вече е бил целия му живот. Изчел всичко написано за него, изгледал всички запазени кадри с Гунди. Поне по два пъти месечно в продължение на часове говорел със съпругата на Гунди - Лита Маркова, и тя му разказала целия им живот по години.

"Разказа ми любовта си.

Накрая всичко това трябваше да се събере в 144 страници сценарий", разказва сценаристът Емил Бонев.

От тези 144 страници режисьорът Димитър Димитров е направил филм, "който започва като романтична комедия, преминава в историческа драма и завършва като старогръцка трагедия".

Както подсказва името на лентата - „Гунди – легенда за любовта“, чиято гала премиера предстои на 9 октомври в Арена София, това е филм за любов. Легенда за любовта, но и живота на една легенда през призмата на любовта, която ще можем да гледаме по кината от 18 октомври.

Това е първият български филм от много време насам, който е сниман с добър бюджет. Продуцентската компания на Иван и Андрей "Междинна станция" е събрала над 4 милиона лева за продукцията.

И изглежда рискът си е заслужавал, защото продукцията, е, меко казано, наистина добра.

Както често се случва при всички легенди в историята, съответната легенда е свръхчовек. Дори, може би, повече от човек. Идол. Пример. Недостижим връх.

Освен легендарен футболист, освен своеобразен свъременен национален герой, освен красив, талантлив и достоен човек,  във филма виждаме, че Гунди е бил и Георги - любимият Георги, бащата Георги, синът Георги, приятелят Георги, душата на компанията Георги. Накратко, просто Георги.

„Гунди – легенда за любовта“ показва именно всички тези, по отделно малки образи, които заедно се съчетават в прочутото за всички ни име „Гунди“.

Лентата не е поредното безлично издигане на култ към личността.

„Филмът не само утвърждава главния герой Гунди като много голяма фигура, но говори за такива неща, като това, че наистина има стойност такова нещо като родолюбието, вярността към общността, в която си...Такива неща като наистина чиста, искрена, детска, идеалистична, красива любов. Всъщност това са много по-големи послания, отколкото футбола и отделната личност“, коментира днес на предпремиерата Емил Марков, играещ ролята на арх. Марков – бащата на Лита Маркова.

И е толкова прав – цялата тази симбиоза на късчета живот, емоции и ценности виждаме не само в образа на Гунди (Павел Иванов) , но именно и във фигурата на Лита Маркова – неговата съпруга, в която се превъплъщава Александра Свиленова, учеща в класа на Ивайло Христов в НАТФИЗ.

„Дадохте част от вашите души. Това е част от професията на актьора - да раздава част от душата си, за да може да оживява всички образи, в които се превъплъщава“ – с тези думи Андрей Арнаудов, който продуцира лентата заедно с дългогодишния си колега Иван Христов, се обърна към Павел Иванов (Гунди) и Александра Свиленова (Лита Маркова).

С ръка на сърцето мога да кажа, че това е един от най-пълнокръвните женски образи в съвременното българско кино, благодарение както на впечатляващия и въздействащ дебют на младата актриса, така и на сценариста Емил Бонев.

„Лита Маркова ни допусна в спомените си. Лита Маркова ни разказа живота си. Лита Маркова ни сподели любовта си към Георги Аспарухова. Лита Маркова ни припомни колко много е обичан един от най-известните българи. Цяла България е обичала Георги Аспарухов и за нас е чест да пренесем тази памет за поколенията напред, просто защото всичко, от което имаме нужда е любов“, разказа Емил Бонев.

Сценаристът добави:

"Лита Маркова отвори албума, погледна първата снимка, погледна втората, погледната третата, погледна мен и каза: „Емо, това е Георги!“

Вероятно и затова започнах с новината, че днес се запознах с Георги-Аспарухов-Гунди – Павел Иванов създаде най-човечния образ, който съм виждала не само в биографичен филм, но и особено в българското кино. Без капка помпозност и с много емоции, и то всякакви.

„Няма нищо по-лошо от един филм, който...да, гледаш го бързо, но не предизвиква емоции. Ако няма емоции в киното, аз не виждам смисъл то да се прави.“, сподели Димитър Димитров– режисьорът на „Гунди – една легенда за любовта“.

„Ако един филм не се получи, единственият виновен за това е режисьорът. Това е неписано правило.“, добави той.

Обаче филмът се е получил. Благодаря за смеха, сълзите, меланхолията и радостта, които преживях в малко повече от два часа. Благодаря!

Не по-малък принос за впечатляващата и докосваща продукция имат Параскева Джукелова, в ролята на майката на Гунди, Пенко Господинов и Влади Люцканов (агенти на ДС), Биляна Петринска, в ролята на майката на Лита.

„Гунди – легенда за любовта“ е продукция с отлично качество на звука, вечен проблем в българското кино.

Специални похвали за музикалното оформление заслужава и Георги Стрезов, който е и автор на музиката и музикалното оформление на филма. 

"За мое голямо съжаление най-успешният и най-разплакващият момент във филма не е моята музика, а нашия химн. Сега като гледахте филма, дадохте ли си сметка колко е хубав нашият химн", сподели композиторът.

Оператор е Борис Славков, който заедно с целия технически екип на продукцията създава брилянтна кинематография, красиви, динамични и технически разнообразни кадри, умел монтаж, топли цветове на картината и, не на последно място – чудесни костюми. 

До днес знаех малко за Гунди – че е играл в „Левски“, че е вкарвал много голове. Знех, че баба ми и приятелките й много са харесвали Гунди. Знаех, че дядо ми се представяше и подписваше навсякъде като Георги Аспарухов, нищо, че Аспарухов не беше фамилното, а бащиното му име.

Истината е, че се запознах с Гунди чак днес сутрин.  

    Ирма Аврамова

    Ирма Аврамова е студент по журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и стажант-репортер в OFFNews. Интересува се от култура, изкуство и социални теми. Търси "големите" истории на "малкия човек".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA