София е официален домакин на седмото издание на фестивала за експериментално изкуство 180°. Единственият по рода си в региона фестивал-лаборатория, който поставя в центъра си процеса на творческо взаимодействие и импровизация, ще се проведе между 3 юли и 1 август.
Верни на философията си за иновация, провокация и колаборация, организаторите си поставят въпроса с повишена трудност “Как се прави международен фестивал във време на почти невъзможно пътуване?”, а отговорът се оказва в условието - с още повече хъс за експерименти. Така вместо традиционната едноседмична програма, през тази година 180° ще предложи цял месец на интердисциплинарно и мултижанрово изкуство в много по-дигитален вид.
Темата на 180° през 2020-а е Хорос (от старогръцкото χῶρος). Участниците във фестивала за експериментално изкуство са предизвикани да намерят своето значение и интерпретация на тази странна и малко известна дума. По традиция организаторите не задават предварителни условия, контекст, очаквания и правила към артистите, а им дават пълна творческа свобода да разгърнат най-смелите си идеи.
През 2020-та в 180° ще се включат музиканти, композитори, хореографи, режисьори и визуални артисти от повече от десет държави на три континента, които в продължение на четири седмици ще творят заедно в специално изградена онлайн платформа на сайта на фестивала www.180-degrees.org. Артистичният процес ще се случва пред очите на публиката, а участниците всеки ден ще споделят прогреса на съвместната си работа. Фокусът остава върху взаимодействието, експеримента и неочакваното.
Програмата предвижда още концерт и диджей сетове в София, Берлин и Женева. Ще се проведат и няколко важни разговора за бъдещето на изпълнителските изкуства, свободните артисти и малките независими сцени в новите условия на пандемия и принудително дистанциране. В дебатите ще чуем гласовете на куратори, фестивални програматори, артисти и представители на финансиращи организации.
Сред артистите в седмото издание присъстват имена като германеца Пол Фрик от Brandt Brauer Frick, цигуларката Дора Димитрова, кларинетистът Хуго Кейрос, музикантите от Internationale Ensemble Modern Akademie, актрисата и режисьор Флоранс Рукщул, виолончелистката Елиф Димли. Включват се още швейцарците Жил Гриматре и Жулиен Мегро от Hyper Duo, чешкият хореограф Петр Хастик, българският му колега Станислав Генадиев, композиторът Андреас Едуардо Франк, сценографката Михаела Добрева, художници от НХА и много други артисти.
За поредна година ще се проведе и вече традиционният конкурс за късометражен ням филм, който провокира любители и професионални режисьори да заснемат видео без звук с дължина до три минути. Темата през 2020-а също е Хорос, а саундтракът към трите най-добри филма ще бъде създаден с жива импровизация от музикантите на фестивала. Видеата ще бъдат качени на сайта на 180°, където публиката може да избере своя победител. Срокът за участие е 22 юли, а най-харесваният филм, освен музикално оформление ще получи и парична награда.
Официалният старт на фестивала-лаборатория е на 3 юли в 20.30 ч. в двора на Гьоте-институт в София.
Вече три години 180° е нареждан от Европейската фестивална асоциация EFFE сред най-забележителните фестивали на Стария континент. Фестивалът се осъществява с подкрепата на Столична Община, Гьоте-институт и ПроХелвеция и е част от Културния календар на София.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)