В края на октомври едно голямо събитие ще ознаменува 30 годишния юбилей на Нов симфоничен оркестър.
На 30 октомври в зала България, под палката на Борислав Йоцов и с участието на солистите Кремена Ачева - флейта и Ваклина Райчева - арфа ще прозвучат произведения на Моцарт, Ралф Уилямс и Дворжак.
Програмата за концерта е следната:
ВОЛФГАНГ АМАДЕУС МОЦАРТ Увертюра "Сватбата на Фигаро" К. 492
РАЛФ ВОЪН УИЛЯМС Фантазия "Greensleeves"
солисти:
Кремена Ачева, флейта
Ваклина Райчева, арфа
АНТОНИН ДВОРЖАК Симфония №9 ("Из Новия свят")
Забележителното в случая е, че програмата за този юбилеен концерт е селектирана след проведено допитване до членовете на Годишния фонд на оркестъра.
Първият концерт на Нов симфоничен оркестър се е състоял на 13 октомври, 1991 г. със солисти Кремена Ачева /флейта/, Борислав Йоцов /кларинет/ и пианиста Димо Димов.
Нов симфоничен оркестър е създаден през 1991 година по инициатива на музикалния критик Юлия Христова. Основната идея е да се работи за обучението и израстването на младите български музиканти, както и да им бъде предоставен концертен подиум за професионална изява.
Школата на Нов симфоничен оркестър запълни нишата на музикалното образование и така на практика осигури приемственост в българските оркестри и оперни театри.
По подобен начин беше създадена и публиката на оркестъра, както и кръга от спонсори, които надхвърлят от 800. Дори кратката статистика на репертоарният афиш на оркестъра е достатъчна, за да очертае периметъра на изискан музикален вкус, мащабите на отделните исторически епохи в класическата музика. Нещо повече, богатият документален аудиоархив е белязан от изпълнения, които се считат за уникални в новата българска оркестрова практика, съвсем конкурентни на съвременната оркестрова стилистика и специални като енергиен заряд и вдъхновение.
Средата, която създаде институцията Нов симфоничен оркестър е базата, върху която се надградиха десетки модели на функциониране на един организъм от подобен тип. Оркестърът разполага с широк комуникативен спектър – от големите класически симфонични и камерни програми, през репертоара за традиционния салонен състав и образователните детски програми до по-комерсиалните поп и рок жанрове, пърформънси, нарочни майсторски класове по различни инструменти, академия по оркестрово дирижиране и фестивални програми.
В историята на оркестъра няма сцена /в смисъл на пространство/, на която неговите музиканти да не са свирили. Както в традиционния тип концертни зала, така и в най-различни художествени галерии, пространства на различни корпорации, резиденции на дипломати, залите на големи петзвездни хотели и разбира се концерти на открито.
Уникална е артистичната история на оркестъра. Той обучи стотици млади изпълнители. Административния и артистичен мениджмънт на оркестъра успя да съчетае риска от привличането на съвсем неопитните млади музиканти, солисти и диригенти с опита на майсторите в оркестровия и солистичен жанр. От тази амалгама произтекоха събития и творчески съдби, немислими без съществуването на Нов симфоничен оркестър.
Отказът да се следва конюнктурата и комерсиализацията на класическата музика носеше огромни сътресения в развитието на организацията. Но крайният резултат винаги беше печеливш и откриваше следващата перспектива.
Създаден в последното десетилетие на 20 век и утвърден в 21 век, оркестърът сякаш пренесе във времето най-стойностното от богатото наследство в класическата музика. Така Нов симфоничен оркестър изпълни своята мисия, но и отвори широко вратите към следващи предизвикателства и нови духовни пространствa.
Борислав Йоцов е роден през 1966 година в семейство на известни наши музиканти. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в класа по кларинет на проф. Сава Димитров, след което специализира в Националната консерватория в Париж при Мишел Ариньон и в университета „Дюкейн” в Питсбърг, САЩ, при Марк Нучо. Печелил е първи награди в няколко национални конкурса в България и четвърта награда на конкурса „Принц Филип“ в Брюксел. Той е доцент в Националната музикална академия ”Проф. Панчо Владигеров”, преподавател е и в Националното музикално училище ”Любомир Пипков” в София. Имал е десетки солови рецитали и е бил солист на всички симфонични оркестри в България. Концертира в Европа, Америка, Япония, Нова Зеландия. Репертоарът му обхваща разнообразен кръг творби за кларинет и пиано и кларинет и оркестър, много от които изпълнява и записва за първи път в България. През 2004 г. е избран за ”Музикант на годината” на предаването Allegro Vivace на Българското национално радио, през 2005 г. става носител на „Кристална лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България като „Инструменталист на годината”. Той е основател на клуб „Студио 5”. Представител е на международната организация на кларинетистите /ICA/ за България. Завършил е и дирижиране в класа на маестро Найден Тодоров в Нов български университет. Борислав Йоцов е бил първи кларинетист /при основаването/, а по-късно и артистичен директор и диригент на Нов симфоничен оркестър.
Кремена Ачева завършва Музикално училище “Проф. Веселин Стоянов“ в родния си град Русе и Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в София в класа на проф. Георги Спасов. Още на 12 г. започва активна концертна дейност като участник в Дните на българската култура във Виена, Прага и Братислава. Участник в Световния Младежки Оркестър “Jeunesses Musicales” в Швеция, Дания, Холандия и Германия. Активен участник в майсторските класове на Ален Марион, Аурел Николе и Андраш Адорян. През 1992 финалист и носител на Наградата на публиката от Международния конкурс за флейта в Белград. Концертира като солист на Нов симфоничен оркестър /като е първа флейтистка на състава при неговото създаване/, Софийски солисти, ансамбъл Оркестрал, Софийска филхармония. От 1993 до 2014 г. е в състава на Софийски фестивален оркестър в Академия Киджана – Сиена, Италия, където работи с диригентите Валери Гергиев, Юрий Темирканов, Джанлуиджи Джелмети. Носител на първа награда от конкурса за камерни дуа в Солун, Гърция. Изнася солови концерти с пианистката Ана Мария Дафова в Япония. Солист на камерния оркестър в Осака, Япония и концерти с духов квинтет в Нара, Киото, Осака. Носител на Наградата "Кристална лира". От 1993 г. Кремена Ачева е солист флейтист в Софийска Филхармония. Активен участник в оркестъра на Класик ФМ. Преподавател по флейта в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, София.
Ваклина Райчева е родена в Пловдив в семейството на музиканти - майка й е арфистка, а баща и първи флейтист на Пловдивска филхармония в продължение на десетилетия. Музикалното си образование получава в средно музикално училище "Добрин Петков" - гр. Пловдив и в Държавната музикална академия и "Проф. Панчо Владигеров"- гр. София. Завършва майсторски клас при професор Клаудиа Антонелли. 26 сезона работи в Държавен музикален театър "Стефан Македонски". Свирила е с оркестрите на Българско национално радио, Софийска филхармония, Нов симфоничен оркестър, Държавна музикална академия. Изявява се и като камерен музикант с различни формации.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)