По-малко от седмица остава до началото на One Dance Week на 28 август в Пловдив, а освен международните звезди на фестивала на него ще участват и множество български танцови проекти.
Инициативата "Български шоукейс" представя най-интересните проекти на съвременната родна танцова сцена.
След всяко представление ще се провеждат и срещи с артистите, които да дадат шанс на всеки да надникне в кухнята на съвременния танц в България и да се запознае с рецептите за неговото съществуване, вдъхновение и развитие.
Тази година на фестивалната програма ще видим Сдружение „По действителен случай” и техния пърформанс "Идентичност" на 29 август от 20:00 чса.
"Идентичност" проверява връзките и противопоставянето между българското народно творчество и съвременното изкуство в действие, експериментира с равнопоставеността между средствата на пърформанса и фолклора, работи с нуждата от познаване на собствените идентичност и корени по пътя на креативността.
Един от най-амбициозните проекти в програмата на фестивала без съмнение е "The jungle. Plovdiv is burning!" на 29 август от 23:00 часа. Това е танцов експеримент на Красен Кръстев, който хореографът развива в рамките на Българо-Швейцарския проект „Dance Connected“.
Красен Кръстев събира на една сцена различни танцови опити и умения, смесва ги в пространството с грижа да опази усещането за неопитоменост и непредсказуемост. Вдъхновен от филма на Джени Ливингстън Paris is Burning (1990), Красен осигурява пространство на свободните лични експресии на танцьорите, които смело се промъкват във всевъзможни образи и състояния. Целта е публиката да преживее заедно с изпълнителите танца във всички негови емоции и форми – забавление, изкуство, общуване, необходимост.
Вили Прагер и Ива Свещарова представят „Нашето последно па де дьо” - 30 август, 14:00 часа. Вдъхновен от хореографии на Галина Борисова, пърформансът се зявява не като копие на оригинала, нито „авторска интерпретация”, а като оригинал-фантом, мутация на изходното произведение, и дава своя отговор на въпроса „Може ли интерпретацията да бъде нова творба, и кражба или отдаване на почит е това?“
На 30 август от 17:00 часа Ида Даниел ще изследва тънките граници между крайностите в "No movement no sound". Границите между това да се движиш и липсата на такава възможност, да дишаш и да не дишаш, да живееш в тишина и да създаваш звук, да изчезваш в тъмното и да генерираш светлина. Или с други думи - разграничителната линия между крайностите, между това да бъдеш пасивен и да се примириш със средата, и да бъдеш активен, да променяш, да бъдеш автор.
Самата Галина Борисова, вдъхновила „Нашето последно па де дьо”, представя "Антигона - това съм аз" в последния ден на месеца - 31 август, от 15:00 часа. Спектакълът е концентриран в дискурса лично-политическо. Хореографията на Галина среща работата на драматурга в лицето на Джина Шербанеску от Румъния, и заедно изследват античния модел Антигона – жената, която се изправя срещу властта в името на семейството и своите лични неприкосновени ценности.
Те разглеждат основния антагонизъм на древногръцкaтa трагедия, а именно личното срещу политическото. Eзикът на Антигона e конструиран като напрежение между общественото и частното пространство.
Пловдивската танцова компания Дуенде участва в програмата на One Dance Week на 31 август от 14:00 часа с "Монолог за двама" и "Копнеж". "Монолог за двама" изследва и разказва осъществяването на любовта, проследява пътя на изначалните два монолога, постепенно преминаващи в диалог, към финалния монолог за двама.
"Копнеж" е най-новият танцов спектакъл на Деница Гергиникова, който представя стремежа на съвременната личност да бъде различна, уникална, неповторима; да изразява себе си свободно и откровено, дори с риск да се окаже неразбрана и отхвърлена от обществото.
"Big gun" - 31 август, 18:30 Дом на културата отправя ироничен поглед към някои специфични страни от мъжкия характер. Нахаканото поведение, перченето с предмети – символи на социален статус, са смислов център на танцовата миниатюра.
"Big gun" разглежда образа на мъж, приел общоприетото разбиране за мъжественост. Зависимостта му от стереотипа се превръща в мутация, като тялото му се слива с протеза-оръжие. Докато пред другите се държи показно, воден от идеята са своята хиперважност и демонстриращ своите фантастични възможности, изниква въпросът какво се случва, когато остане сам?
Derida dance ще представят своя мултимедиен пърформанс, проследяващ динамичната аварийна комуникация "Mayday" на 5 септември от 20:00. Спектакълът е детективска лупа, през която зрителите ще разпознаят изпъкналите форми на комуникационния хаос в една динамично развиващата се конкурентна среда. Развитието на технологиите улеснява пораждането и обмена на информация, независимо от разстоянията между отделните индивиди.
В Детската програма на фестивала в Пловдив ще откриете още една българска продукция - "Без-крайно", която ще бъде представена в последния ден на фестивала - на 6 септември от 21:00 часа. Това е една невиждана до момента колаборация между стрийт танците и съвременния танц.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)