Няма българин, който да не чака с нетърпение Великден и вкусните козунаци. Някои семейства си ги приготвят сами, други си имат доверени пекарни, откъде ги поръчват предварително.
За жалост, в наши дни химията все повече настъпва на пазара на сладкишите и хлебните продукти и често в готовите козунаци има набухватели, подобрители за брашно и глутен. Причината е по-бързо приготвяне на продукта и по-добър вкус.
Нашите баби не са знаели какво е набухвател. Те са ползвали мая, яйца, брашно и захар и са ги приготвяли с дни. Когато не е имало модерни печки и машини, които да месят, е имало друг начин за приготвяне на тези райски храни. Тъй като маята трудно е реагирала на сладко тесто, бабите ни са залепвали вестници в цялата стая, зареждали са камината с дърва и са слагали канчета с вода. Така са постигали температура от 35-40 градуса и са овлажнявали въздуха. Когато са замесвали тестото, са го биели по няколко пъти с дни, за да стане на конци.
Днес има хиляди рецепти и начини да се приготви „мързелив“ козунак. Но пак има някои тънкости, на които трябва да се обърне внимание.
Ако нямате машина за хляб, която да забърка и бухне тестото вместо вас, можете да използвате един трик – да увиете тестото в няколко плика и да го пуснете на центрофуга в пералнята. Ако имате тази смелост, ще постигнете крехкото тесто на един вкусен козунак.
Всеки козунак има стафиди и ядки в него. Ако искате те да бъдат сочни и меки, можете да използвате следните стъпки – слагате в тиган малко количество коняк; оставяте го да кипне, за да се изпари спиртът и да остане само есенцията; добавяте малко фреш от цитрус; оставяте да поври и добавяте стафидите; махате от котлона и ги захлупвате с капак, за да се задушат.
След тога разстилате готовото тесто, слагате захар, добавяте ядките, навивате го и започвате да го плетете. След като го сложите да се пече, вадите козунака 5 минути преди да стане готов, намазвате го с жълтък и захар и го връщате обратно във фурната, за да добие златния загар на разтопена захар.
Интересен факт: У нас козунакът се е наложил сравнително късно, в периода 1915–1920 г. Дотогава за празника са се месили други хлябове, наричани колак, пармак, кравай. Смята се, че историята на козунака започва в началото на 17 век във Франция, откъдето постепенно се пренася в цяла Европа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16193
3
14.04 2017 в 09:43
21272
1
12.04 2017 в 15:36
Има - аз. :)
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)