От 1942 до 1944 г. през лагерите за принудителен труд в царска България преминават всяка година между 9000 и 12 000 мъже евреи от 18 до 45 годишна възраст. Пикът в мобилизацията им е през 1943 г. Това са сухите цифри, обясненията за тях се крият в случващото се в Европа по това време и мястото на страната ни в събитията.
За тази мрамжа епоха от историята разказва "1943 Дневник на един мобилизиран евреин". Напълно автентичният дневник - не мемоари, на Сабетай Майер, отразява живота на един млад човек, пратен да чука чакъл, без да знае какво му предстои, нито кога и дали ще може да види семейството си отново. По свой начин той намира опора, като описва всекидневните си терзания – за любимото момиче, за отношенията в лагера, за мислите, които го вълнуват.
Книгата няма за цел да даде пълна картина на режима в Царство България или да постави оценка за отношението на държавата към евреите. Тя е просто едно автентично свидетелство. Като дневника на Ане Франк, пише в предговора на дневника дъщерята на автора и издател доц. Мира Майер.
"Той спазваше спартански режим всеки ден (с изключение на шабат"), четеше и пишеше постоянно, говореше седем езика, беше завършил висшето си образование за една година и освен с книгите си, най-много се гордееше с кандидат майсторското си звание на шах", разказва още Мира Майер.
Двенкътът предлага още един поглед върху живота в еврейските трудови лагери през Втората световна война. От първа ръка.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)