Едно от основните последствия от развитието на технологиите и софтуера е, че въпросът за кибер сигурността става все по-важен за корпорациите и организациите по света. По данни на BSA през 2015 г. са открити 430 милиона нови вида зловреден софтуер, което е с 36% повече в сравнение с 2014 година. Компаниите се сблъскват с атаки от опасен софтуер на всеки 7 минути, като през 2015 г. повече от 1 милиард архива с лична информация са били откраднати или изгубени в следствие на пробиви в бази данни. Изследователската агенция IDC изчислява, че глобалните загуби от кибер атаки надхвърлят 400 милиарда щатски долара през 2015 г. По темата разговаряме с Уве Расмусен, юридически съветник "Кибер престъпления" в Майкрософт за района на Европа, Близкия Изток и Африка.
Г-н Расмусен, до каква степен кибер престъпленията са станали част от ежедневието ни? Запознати ли са потребителите с рисковете от тях?
Тъй като използваме компютри и интернет за голяма част от ежедневните ни дейности като работа, комуникация, банкиране и покупки, хората стават все по-запознати с рисковете от кибер престъпления. От друга страна, на голяма част от потребителите и компаниите са им нужни повече от шест месеца, за да разберат, че са станали жертви на кибер атака. Същевременно даден вирус може да остане инсталиран за 5 или 6 години, преди потребителят да разбере, че компютърът му е заразен. В Microsoft обръщаме много голямо внимание на кибер престъпленията, защото когато потребителят търси да закупи даден продукт или услуга, едно от основните му съображения е дали той е достатъчно сигурен и надежден.
Кои са най-големите онлайн опасности за частните потребители и компаниите в момента?
Кибер престъпленията стават все по-агресивни и многобройни. Навремето имаше много по-малко кибер престъпници и атаките се случваха значително по-рядко. Днес, хакерите познават слабите места на системите и създават вируси, които впоследствие продават на трети лица. Цената на тези да ги наречем пакети с вируси може да достигне няколко хиляди евро, в зависимост от това колко са ефективни. Това означава, че за да извършваш кибер престъпления не е необходимо да си добър програмист, просто ти трябват пари. В миналото хакерите обикновено атакуваха компании, които много добре познават. Сега един хакер в Германия например може да атакува компания, базирана в България.
Кой тип кибер атаки са най-често срещани по света и в нашия регион?
Преди вирусите се използваха основно за разпращане на спам, но хакерите се интересуват от поверителна и банкова информация. Като цяло хакерите вече се насочват към кражби на информация, която може да бъде продадена впоследствие. Според наши проучвания през 2015 г. повече от един милиард архива с лична информация са били откраднати или изгубени вследствие на пробиви в бази данни.
Кои сектори и индустрии са най-засегнати?
Банковият сектор определено е на фокус. Наблюдаваме и много атаки, насочени към компании и институции с децентрализирани компютърни мрежи като търговски вериги и университети. Те като цяло имат много по-малък контрол върху компютърните си мрежи.
Как частните потребители и компаниите могат да се предпазят?
Най-важното е да бъдете сигурни, че операционната система и анти-вирусните програми са винаги ъпдейтнати. Също така, винаги трябва да използвате лицензиран софтуер. Това е от огромно значение, защото съществува пряка връзка между зловредния софтуер и пиратските и нелицензирани продукти. Въпреки това глобалните данни сочат, че 39% от инсталирания софтуер в световен мащаб е нелицензиран.
Бихте ли споделили Вашите 3 съвета как можем да защитим личната си информация?
Не отваряйте линкове към съмнителни сайтове, не отваряйте приложени файлове от имейл адреси, които не познавате, и обновявайте операционната си система редовно.
Имате ли данни за кибер атаките в България?
България не прави изключение от останалия свят и в рамките само на месец септември онлайн потребителите в България са били подложени на повече от 10 атаки, сред които най-много поражения са нанесли Conficker, Bladabindi&Jenxcuc и Dorkbot*.
Бихте ли посочили кои са градовете в България с най-много кибер престъпления?
За периода 28 ноември – 4 декември 2016 г. българските градове с най-голям ръст на кибер атаките са София, Варна и Пловдив. На следващото място се нареждат Перник и Бургас. Средният брой уникални IP адреси, пострадали от кибер престъпения у нас за изследвания период, са близо 6000 на ден. София определено е най-засегнатият град в България. Това се дължи на голямата популация и по-широкия достъп до високоскоростен интернет. За съжаление, постоянният достъп до високоскоростен интернет създава рисков фактор. Като цяло в районите, където се наблюдава по-голямо навлизане на скоростна интернет връзка, има и повече жертви на кибер престъпления.
Какъв е профилът на хората и организациите, които стоят зад тези атаки?
Наблюдаваме голяма промяна. Навремето кибер престъпниците търсеха тръпката и призвание за уменията си. Днес хакерите подхождат много по-професионално, това се класифицира като организирана престъпност все пак и търсят само и единствено печалба.
* Conficker, Bladabindi&Jenxcuc и Dorkbot – Conficker е ботнет заплаха от т.нар. “червеи”, които засягат софтуерa за защита като даунлоудват файлове и активират зловреден код на компютъра при споделяне на файлове; Bladabindi&Jenxcuc е зловреден софтуер, който използва Dynamic DNS за команди и включва кражба на пароли и лични данни; Dorkbot е кибер атака, която цели финансови измами.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Влак прегази двама работници на релсите
Влак прегази двама работници на релсите
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
ПП-ДБ-СС: Столичният общински съвет се управлява от невидимото мнозинство на Красьо Черния