Димитър Ганев: 9 партии може да влязат в НС. За коалиция ще трябват минимум 4 (подкаст)

Кои четири пласта изграждат българската идентичност - социологът и политически анализатор разви своята теза

Ружа Райчева 19 септември 2024 в 13:00 8601 3

Димитър Ганев и Ружа Райчева

В студиото на OFFNews гостува социологът и политически анализатор Димитър Ганев. Роден е през 1986 г. във Варна. Завършва специалност „Политология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Защитава докторска дисертация през 2016 г., върху която стъпва първата му книга „Пътят към конституцията“. Към момента е главен асистент в катедра „Политология“ на СУ. Паралелно с академичната си дейност, Димитър Ганев е част от екипа на Изследователски център „Тренд“ вече повече от 8 години и присъства редовно в българските медии като коментатор на актуалните политически събития. 

С Димитър Ганев разговаряхме за току-що публикуваната му книга "Българската политическа почва. Пластове на националната политическа култура". В нея той развива тезата за 4-те пласта, които изграждат политическата идентичност на българите.

"Така както през вековете се оформят определени пластове в почват, така и в българската политическа почва съм се опитал да идентифицирам кои са тези пластове, които са се формирали и в крайна сметка дават тази локална характеристика на нас, българите."

Географски

Мястото, на което сме. Както е казал Наполеон: "Географията е съдба." Това, че сме точно тук, предопределя много от нещата, които се случват в нашата 13-вековна история. Първото е, че сме близо до един световен град, какъвто е Константинопол и сме под културното влияние на Византийската империя, впоследствие и част от Османската империя. Малко хора си дават сметка, че Константинопол е бил столица на България 650 години - половината от тези 13 века. 

Не трябва да се подценява и факта, че самият климат и релеф на България до голяма степен определя историческа събитийност и определена култура. Българската карта е много специфична, защото по принцип планината е граница, а реката е нещо, около което се конструират общности. А в България реката е граница, а планината разполовява страната. Това не е било така винаги, разбира се - в Първото българско царство планината се явява южна граница, естествена граница, която да ни пази от византийските набези. 

Балкански

Той отново реално е географски, но аз го определям като културен. На Балканите има една общност, която ясно личи по език и по музика, ако щете. Това даже онзи ден съвсем ясно си пролича между спектакъла между Григор Димитров и Новак Джокович. 

Православен

Православието е съществена част от нашата идентичност. Всъщност православието е основна идентичност само допреди 200 годни за българите. Ако през 16-17 в. попитате един човек, живеещ на българска земя - какъв е, той ще отговори, че е православен християнин. Няма да каже, че е българин. Чак някъде през 19 в. се изгражда този последен пласт, който идентифицирам, а именно: 

Национален

Националната идентичност поражда отговора: "Аз съм българин". Това е следствие на западното течение, раждането на национализма в Западна Европа около Френската революция. Тези течения се пренасят на наша територия и формират този четвърти пласт. 

Прогноза за 9 партии в парламента

Димитър Ганев направи прогноза в ефира на OFFNews, че за пръв път историята на България можем да имаме парламент с 9 формации в него. 

"Сега имахме седем партии в парламента - шест +"Величие". От кампанията много ще зависи дали те ще влязат. Така или иначе, последните проучвания през лятото показаха някакви стабилни проценти за "Величие" - някъде около ръба. Имаме относително висок резултат на Радостин Василев с партия "Меч" на последните избори, потенциален още един играч. И имаме разцепление в ДПС - на лагери на Пеевски и Доган. И двете имат тенденции за прехвърляне на бариерата. Нямам данни сега, защото в момента сме на терен. Рано е да се каже, няма и да бъде достатъчно да направим проучване преди изборите, защото при ДПС има много специфики на вота. За тях ще разберем на 28 октомври (деня след изборите). Ето я възможността за 9 партии, което ще бъде абсолютен рекорд."

Той посочи, че ако това се случи, и три формации няма да са достатъчни за сформирането на коалиция, а ще са нужни най-малко четири. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

В разговора може още да чуете отговора на Димитър Ганев на въпроса защо българите не сме морски народ при положение, че имаме немалък излаз към Черно море, защо има ненавист между народите на Балканския полуостров, достигна ли "Възраждане" своя връх или има накъде още да расте, изпусна ли президентът Румен Радев момента да прави партия и как би могъл все още да го направи, обречена ли е отсега новата потенциална сглобка между ГЕРБ и ПП-ДБ, и още. 

Целия разговор можете да чуете във видеото по-горе. 

Абонирайте се за канала ни в YouTube!

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2114

    3

    Mateevk

    19.09 2024 в 23:54

    Мажоритарният вот няма да ни реши проблема. Откъде ще се вземат тези хубави независими почтени 240 души, за които ще гласуваме по съвест? Ами ще се вземат сред тези, зад които стоят пак партии. Да, може би партиите ще се стремят да издигнат и подкрепят по-качествени кандидати, но те пак ще си останат зависими от същите тези парии. А и мажоритарната система може да е крайно несправедлива, които не знам как бихме понесли. При нея една партия с 50% + 1 глас може да вземе всички 240 места, а втора партия с 50% без един глас да остане с 0 места. Да, това е краен случай, но негови варианти са присъщи на тази система.

    1005

    2

    craghack

    19.09 2024 в 15:44

    Зорът е да се пази статуквото, което обслужва Пеевски и Борисов. За момента не се вижда някой в обществото, който да е сериозно недоволен от него - статуквото. Напротив! Народът се чуства добре, папка, порка и ходи по почивки. Зорът ще настане, когато фалираме в стил Гърция. Те тогава ще е интересно. Очаквам до десетина годинки да се нахендрим и на този вариант преди да схванем, че безплатен обяд няма, а си трябва бачкане, плащане на данъци и избор на политиците, които обещават най-малко и крадат също така малко.
     
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност