Министерството на финансите предлага промени в закона за банковата несъстоятелност. Това става два дни след като Европейският съд по правата на човека се произнесе, че акционерите в КТБ, сред които и Цветан Василев, са били лишени от правото да обжалват отнемането на лиценза на банката, съобщи lex.bg.
Промените предвиждат директорите на банката с отнет лиценз да встъпят в производството по несъстоятелност. В момента тя се представлява от назначените от БНБ квестори или от временни синдици, а в производството имат право да встъпят акционерите, притежаващи над 5% от капитала на банката, но не и директорите ѝ.
Другото изменение, което предлага МФ, е да се даде възможност на встъпилите в производството акционери да обжалват най-важните решения във връзка с несъстоятелността – за откриване на производството, за обявяване на неплатежоспособността на банката и началната ѝ дата, за обявяване на банката в несъстоятелност и прекратяване на правомощията на органите ѝ.
В решението си съдът в Страсбург заяви, че трябва да бъдат направени промени в чл. 11, ал. 3 и чл. 16, ал. 1 от Закона за банковата несъстоятелност, което прави сега финансовото министерство.
Съдът подчерта, че дава указания за изменения на законодателството, защото делото на КТБ е третото, заради което осъжда България – предишните му решения бяха за Капитал Банк и Международната банка за търговия и развитие.
След отнемането на лиценза през 2014 г. акционерите в КТБ се опитаха да обжалват, но ВАС постанови, че те нямат правен интерес, защото вече не представляват банката.
В решението на ЕСПЧ се посочва, че българското законодателство не е предвидило никакви други форми на съдебно обжалване или защита в подобни случаи.
През 2016 г. България бе осъдена в Страсбург по същия казус, но от акционерите на фалиралата през 2005 г. Международна банка за търговия и развитие (МБТР). От МФ посочват това дело като мотив за промените в проектозакона, въпреки че той излиза публично след решението за КТБ.
"Със законопроекта се цели изпълнение на решението на ЕСПЧ по делото "МБТР срещу България" и гарантиране правото на защита на кредитна институция в производство по
несъстоятелност, като се предвиди нормативна възможност за акционерите и лицата, които са представлявали банката към датата на решението на БНБ за отнемане на
лиценза ѝ за извършване на банкова дейност или преди назначаването на квестори, да встъпят в производството по разглеждане на искането на БНБ и да обжалват
решението на съда за откриване на производство по несъстоятелност", посочва в мотивите си финансовото министерство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)