Тежки закононарушения: Съдът обяви, че Варна никога не е била собственик на 29% от Пловдивския панаир

Решението на кабинета Борисов-2 да прехвърли акциите на общината в морската столица е нищожно, реши СГС

Нели Александрова 23 юли 2024 в 15:27 8683 1

Централната сграда на Пловдивския панаир
Централната сграда на Пловдивския панаир.

Решението на правителството на ГЕРБ (кабинетът „Борисов"-2) да прехвърли 29% от акциите на Пловдивския панаир на община Варна през 2016 г. се оказа... нищожно.

Това е записано в решение на Софийски градски съд (СГС), оповестено на 23 юли.

Според аргументите на първата инстанция, прехвърлянето на акциите е извършено при „тежки нарушения на Закона за приватизацията и следприватизационния контрол".

Реално това означава, че община Варна никога не е притежавала акциите от панаира, макар в рамките на години да се разпореждаше с тях и дори да се опита да помогне за частното му овладяване.

Детайлизацията на казуса, който е в съда след иск на Министерство на икономиката от повече от година, е описана в 37 страници от СГС.

Делото в СГС беше заведено от бившия министър на икономиката Богдан Богданов.

Държавата претендира за собственост върху 16 314 400 броя акции, които представляват 29% от капитала на панаира, които преди време варненската община се опита да прехвърли на фирмата "Пълдин туринвест" – мажоритарен собственик на Пловдивския панаир, която е под контрола на бизнесмена Георги Гергов, но този ход бе блокиран.

Акциите са ключов елемент от няколко годишна сага с овладяването на Пловдивския панаир.

Тя започна през 2016 г., когато варненската община получи 29% от Пловдивския панаир – част от тогавашния 49-процентен държавен дял, прехвърлени с решение на правителството на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.

Акциите трябваше уж да бъдат разменени за собствеността на Георги Гергов в т.нар. "Дупка" в центъра на Варна, която стои повече от 40 години.

Сделката обаче пропадна. Последва безвъзмездното отпускане на 43 млн. лв. от държавния бюджет, за да може община Варна да придобие съвместната си фирма с Гергов, която трябваше да изгради търговски дом на мястото на „Дупката", а в замяна Варна се задължаваше да върне акциите на панаирa на държавата.

Година след правителственото решение лично Бойко Борисов поиска от Иван Портних – тогава кмет на Варна и член на ГЕРБ, да върне акциите на държавата, като ги дари обратно на икономическото министерство.

Последва и решение на местния общински съвет в подкрепа на искането, но повече от пет години не стигнаха на Портних, за да изпълни решението. Така Варна хем запази акциите си, хем получи и 43 млн. лв., за да си купи обратно 3-те дка на "Дупката".

Четири години по-късно - през 2021 г., варненският общински съвет реши да апортира акциите си в "Пълдин туринвест". Актът бе оспорен от варненския областен управител, но ВАС се произнесе в полза на апорта.

В края на м.г. Гергов свика общото събрание на акционерите на "Пълдин туринвест" и то вдигна капитала на компанията с варненските акции в панаира.

По искане на Община Пловдив съдът спря апорта на варненските акции. Блокирано беше и решение за увеличение на капитала на фирмата, а Министерството на икономиката заведе делото в Софийския градски съд срещу Община Варна, "Пълдин Туринвест" и фирмата, която управлява панаира с искане 29% акции да бъдат признати за собственост на държавата.

Междувременно в началото на март варненската община най-накрая успя да върне собствеността си върху „Дупката", но общинските съветници отложиха гласуването на връщането на акциите от капитала на Панаира, до „приключване на делата с влязло в сила съдебно решение".

На практика, оповестеното на 23 юли решение на СГС обезсмисля правните разигравания на варненските общински съветници.

Решението на СГС може да бъде обжалвано пред Апелативния съд в София в двуседмичен срок.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност