Българско кисело мляко подлудява китайците

В родопското село Момчиловци млади и стари учат… китайски

OFFNews 27 септември 2017 в 09:27 6050 1

"Трудно е, трябва ти много упорство, за да не се откажеш", казва пенсионерката Цвета Радкова, която на 66-години отново ходи на училище в село Момчиловци в Южна България. Но дъщеря ѝ Веселина, която е довела и 9-годишното си момиченце, вече владее цели изречения на китайски език и с това окуражава съучениците си, пише АФП в репортаж от родопското село.

Загадки, чудеса и дълголетие

Малцина европейци, а дори и не всички българи, са чували за Момчиловци – селото, сгушено нависоко в склоновете на Родопите близо до границата с Гърция. В Китай обаче Момчиловци се е превърнало в нарицателно за загадки, чудеса и дълголетие. На негово име дори е наречена напитка от кисело мляко, която направо подлудява китайските потребители.

Това лято Момчиловци прие стотици гости от Китай, които участваха в третия китайско-български „Фестивал на киселото мляко“. Навред се виждат табелки на китайски, които насочват гостите към залата за лекции, посветени на чудотворното влияние на киселото мляко върху здравето - или пък към дегустации на кисело мляко и сирене. Деца тичат наоколо, подвикват „Ни Хао“ („здравейте“ на китайски) и разпространяват фестивални брошури и карти на селото на български, китайски и английски език. На втория ден от фестивала се провежда конкурс за красота. Избрана е новата „Царица на киселото мляко", която ще украси опаковката на продукта „Момчиловци".

"Всеки китаец знае две неща за България - кисело мляко и рози", обяснява Лин Лин от Шанхай, един от гостите.
Хората от Момчиловци са свикнали с китайските гости, откакто през 2009 г. китайската фирма "Bright Dairy" за пръв път достави в Китай бактериите, открити в местното кисело мляко. С помощта на тези бактерии фирмата разработи за китайските потребители напитка от кисело мляко. Тя се консумира със сламка, не е така гъста и действа освежаващо. Не е забравен и произходът на напитката, която е кръстена "Момчиловци", а на етикета се вижда българска девойка в народна носия.

Шампион по продажби

В Китай този момчиловски айрян е известен със съкратеното име „Мосилян“ и е шампион по продажби в този процъфтяващ сектор. Напитката се продава в повечето супермаркети, а реклами за нея са обичайна гледка по автобусните спирки и по телевизията. Популярността ѝ особено нарасна след скандала със замърсеното мляко на прах в Китай, който накара много потребители да се ориентират към марки, които се смятат за международни или традиционни и следователно – за по-безопасни.

Под мотото "Чудотворната тайна на селото, където хората живеят дълъг живот - Момчиловци", през миналата година продажбите са достигнали 765 милиона евро, съобщи говорител на фирмата пред „Франс Прес“. "Момчиловци е известно като „село на дълголетниците" - поради големия брой столетници, живеещи тук", заяви говорител на фирмата в рамките на фестивала. И наистина - поне трима души от курса по китайски, в който са се записали 40 местни жители, твърдят, че техни роднини са живели повече от 100 години. "Нашето проучване показа, че една от тайните на дълголетието е местното кисело мляко“, казва фирменият говорител.

Млякото води и туристи

В Момчиловци живеят около 1000 души, а годишно в селото идват около 1000 китайски туристи при общ брой на гостите от около 5000-6000, обяснява кметицата Сийка Суркова. "Броят им нараства всяка година и това е нормално, като се има предвид огромната рекламна кампания за киселото мляко в Китай, от която ние печелим", добави тя.

През 2014 г. Момчиловци става домакин на китайския „Сървайвър“, в който седем китайци, въоръжени само с китайско-български речник, трябваше да се оправят в едно българско семейство. Но през миналата година в България са дошли едва 18 500 китайски туристи, като по този показател страната сериозно изостава от европейската тенденция към привличане на китайски туристи. За преки полети между двете страни засега само може да се мечтае, обясняват запознатите. Гостите на Момчиловци от Китай трябва да летят до Европа и оттам да вземат вътрешен полет за София или Пловдив. А накрая ги чакат още няколко часа по път с много завои, за да стигнат до селото. Но пък си заслужава.

Статията е от Дойче веле.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице