Португалия потрепери срещу Гана, но спечели, Роналдо откри головата си сметка

OFFNews 24 ноември 2022 в 20:26 1386 0

Мондиал 2022

Роналдо продължава да пише история

Отборът на Португалия стартира участието си на световното първенство по футбол в Катар с победа с 3:2 над Гана в двубой от група Н. В другия мач от групата Уругвай и Република Корея не си отбелязаха гол. Така португалците оглавиха временното класиране в потока, докато ганайците усложниха задачата си да стигнат до елиминациите.

Футболистите от Пиринейския полуостров излязоха със самочувствие и желание да демонстрират защо са считани за фаворит в двубоя. Натиск и преса във всички точки на терена позволиха на отбора на селекционера Фернандо Сантош бързо да стигнат до положения. В 10-ата минута Кристиано Роналдо беше изведен удобно от левия фланг, но стражът на Гана се справи с опасността.

Португалците в тези минути владееха топката в 70 % от игровото време, но това не им донесе успех. Положения се откриха пред Жоао Феликс и Кристиано Роналдо, който вкара в 31-ата, но попадението му беше отменено поради съмнения за нарушение. Ганайците от своя страна вече си даваха сметка, че няма да спечелят този мач и заиграха за 0:0 като започнаха да бавят времето.

Преди почивката Португалия стигна до няколко полувъзможности. Удар на Роналдо беше блокиран от бранители, а след това Отавио прати топката над гредата. След пауза африканците се хвърлиха в атака в опит да вземат инициативата, но всичко бързо свърши. В 65-ата минута Роналдо нахлу в наказателното поле и беше повален от Салису. Звездата сам реализира отсъдената дузпа и така вече може да се похвали, че има голове на пет световни първенства.

В тази ситуация Гана вече ямаше какво да губи и тръгна напред. Томас Партей стреля неточно, а след това на два пъти Кудус пропусна. В 73-ата минута Гана стигна до изравнителен гол чрез Андре Аю, който с удар отблизо прати топката в мрежата. Щастието на африканците не продължи дълго. Особено се разяри халфа Бруно Фернандеш, който за три минути на два пъти направи страхотни голови подавания.

В първия случай се разписа Жоао Феликс, а във втория - Рафаел Леао. Мачът вървеше към своя край, селекционерът Сантош извърши смените си, като извади и Роналдо, когато Гана намали в 89-ата минута чрез Букари, който се разписа с глава. Португалците потрепериха до края, но удържаха победата и вече мислят за мача с Уругвай на 28 ноември.

Португалия – Гана 3:2 (0:0)

Голмайстори: 1:0 Кристиано Роналдо 65-дузпа, 1:1 Андре Айю 73, 2:1 Жоао Феликс 78, 3:1 Рафаел Леао 80, 3:2 Осман Букари 89

Жълти картони: Данило Перейра, Бруно Фернандеш (Португалия), Иняки Уилямс, Мохамед Кудус, Андре Айю, Алиду Сейду (Гана)

Главен съдия: Исмаил Илфат (САЩ)

Стадион "974" (Доха): 42 622 зрители

Състави:

Португалия: Диого Коща, Рафаел Герейро, Рубен Диаш, Данило Перейра, Жоао Кансело, Отавио Монтейро (56 – Уилям Карвальо), Бруно Фернандеш, Бернардо Силва (88 – Жоао Палиня), Рубен Невеш (77 – Рафаел Леао), Жоао Феликс (88 – Жоао Марио), Кристиано Роналдо (88 – Гонсало Рамос)

Гана: Лоурънс Ати-Зиги, Александър Джику (90+1 – Даниел Кофи-Киере), Абдул Баба Рахман, Даниел Амарти, Мохамед Салису, Алиду Сейду (66 – Тарик Лампти), Томас Парти, Андре Айю (77 – Джордан Айю), Иняки Уилямс, Салис Абдул Самед (90+1 – Антоан Семеньо), Мохамед Кудус (77 – Осман Букари)