

Българският еврокомисар Мария Габриел ще отговаря за иновациите и младежта в новата Еврокомисия, обяви на пресконференция в Брюксел председателят на комисията Урсула фон дер Лайен.
"Тя работи отдадено досега, като отговаряше за дигиталния дневен ред, и сега поема ново портфолио", посочи Фон дер Лайен.
В ресор "Иновации и младеж" Габриел ще има за задача да създава перспективи пред новото поколение, каза още председателят.
В този ресор е една от основните образователни програми на ЕС - "Еразъм+".
Имаме структура, която се фокусира върху задачи, посочи Фон дер Лайен. Комисарите ще работят в клъстъри по области.
Комисията ще има изпълнителни вицепрезиденти и още двама вицепрезиденти.
Франс Тимерманс (Холандия) ще бъде изпълнителен вицепрезидент и ще отговаря за околната среда и политиката за климата, за Европейската зелена сделка. Ще работи съвместно с комисарите по енергетика и транспорт.
Маргрете Вестагер (Дания) също става изпълнителен вицепрезидент (зам.-председател) и ще отговаря за цифровизацията (Европа в цифровата епоха).
Валдис Домбровскис (Латвия) става изпълнителен зам.-председател по икономиката в полза на хората и еврокомисар по финансовите услуги.
Жозеп Борел (Испания) и Марош Шефкович (Словакия) ще са вицепрезиденти на ЕК. шефкович ще отговаря за отнощенията между институциите и надзора. Жозеп Борел беше назначен за върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност от Европейския съвет.
Йоханес Хан (Австрия) ще отговаря за бюджета и администрацията и ще докладва директно на Фон дер Лайен.
Ето как се разпределят останалите области по държави:
Белгия: Дидие Рейндерс - комисар за правосъдието
Гърция: Маргаритис Схинас - зам.председател по европейския начин на живот
Хърватия: Дубравка Шуица - зам.-председател по въпросите на демокрацията и демографските въпроси
Кипър: Стела Кириaкидес - поема ресор здравеопазване
Литва: Виргиниюс Синкявичус - като комисар ще отговаря за околната среда и океаните
Чешка република: Вера Йоурова - зам.-председател, ще отговаря за ценностите и прозрачността
Естония: Кадри Симсън - комисар по енергетиката
Финландия: Юта Урпилайнен - комисар, който ще отговаря за международните въпроси (пространства)
Франция: Силви Гулар - комисар по вътрешния пазар, промишлеността и единния цифров пазар
Унгария: Ласло Трочани - съседство и разширяване
Ирландия: Фил Хоган - търговия
Италия: Паоло Джентилони - икономика
Жозеп Борел беше назначен за върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност от Европейския съвет със съгласието на новоизбрания председател Урсула фон дер Лайен (Германия).
Люксембург: Никола Шмит - комисар за пазара на труда
Малта: Хелена Дали - ще отговаря за равенството
Полша: Януш Войчеховски - комисар за селското стопанство
Португалия: Елиза Ферейра - ще отговаря за кохезията и реформите
Румъния: Рована Плумб - транспорт
Словения: Янеш Ленарчич - мениджмънт на кризи
Швеция : Илва Йохансон - комисар по вътрешните работи
Следете новините ни в :































Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
26699
5
10.09 2019 в 19:26
Еле пък ако разчита за иновациите и младежта на кратуни като Боко.
Сега само чакам той да излезе и да почне да какниже какъв ценен ресор ни е даде, каква висока оценка е получила каката от Неврокоп след първия си мандат - и други подобни дивотии.
13931
4
10.09 2019 в 17:15
18666
2
10.09 2019 в 13:40
Преместването на Габриел в този ресор противоречи на неписания принцип досегашни еврокомисари да получават кариерно издигане в екипа на следващата Комисия. Освен това генерална дирекция "Образование и култура" всъщност има генерален директор и еврокомисарят има по-малка тежест. А областите образование, младеж и култура попадат сред политиките, в които ЕС има компетентността да подкрепя, координира или допълва действия на държавите членки, тоест не може да приема правно обвързващи актове, изискващи те да хармонизират своите закони и разпоредби.
Иначе казано, 9-тата глуха на 9-тата глуха... :)
9245
1
10.09 2019 в 13:31
''Всичко е затрупано с боклуци'': Откриха изоставени гробове на руски войници край Донецк
ГДБОП разби лаборатория за производство на фентанил, бълвала по 10 кг дневно
ГДБОП разби лаборатория за производство на фентанил, бълвала по 10 кг дневно
'Дачия' и 'Форд' затварят заводите си в Румъния заради енергийната криза
'Дачия' и 'Форд' затварят заводите си в Румъния заради енергийната криза