В Русия регионалните изтрезвители отново са позволени. Такива могат да бъдат откривани от началото на 2021 г. и ще работят на базата на "държавно-частно партньорство", пише "Дойче веле". Необходимите за това законови изменения са подписани от президента Владимир Путин, става ясно от официалния сайт за правна информация. В тези центрове ще се оказва помощ на лицата, изпаднали в "алкохолно, наркотично или друго токсично опиянение".
Необходимостта от тях е аргументирана така: от алкохолизъм в Русия годишно умират над 50 000 души, при това основно в трудоспособна възраст. Освен това пияните по улиците не само стават често жертва на престъпления, но и самите те са склонни към противозаконни действия - около 35% от всички престъпления са извършени под влияние на алкохол. През 2018 г. по улиците са били регистрирани над 1 милион опиянени лица, включително 180 000 пияни, които са били неспособни да се придвижват или ориентират сами.
Агенция "Интерфакс" уточнява, че в изтрезвителите ще бъдат приемани хората с леко и средно опиянение, които нямат нужда от медицинска помощ. Правилата за работата на центровете предстои да бъдат подготвени съвместно от три министерства: на вътрешните работи, на здравеопазването и на труда.
С друг документ Путин разрешава на полицаите да откарват пияните в болниците и в изтрезвителите.
Системата на изтрезвителите е създадена в СССР през 30-те години на миналия век, но първите центрове от този вид са открити в Руската империя още в периода 1902 - 1904 година - в Саратов, Киев, Ярославъл и Тула.
В Тула изтрезвителят имал две отделения: амбулатория за алкохолиците и приют за децата, чиито родители злоупотребявали с алкохола. Имало двама щатни сътрудници - фелдшер и файтонджия, който обикалял из града и събирал пияните. В изтрезвителя давали безплатна храна на пациентите и им оказвали медицинска помощ под формата на зелева чорба и амоняк, а на хората, които имали сърдечни проблеми, давали камфор. Те оставали по няколко дни в изтрезвителя, като за тяхно забавление дори е имало грамофон. През първата година от работата на центъра в Тула смъртността от злоупотреба с алкохола спаднала 1,7 пъти.
През 1917 всички изтрезвители са закрити. Първият съветски изтрезвител е открит в Ленинград на 14 ноември 1931 г. Сътрудниците на органите на реда събирали пияните по улиците и ги откарвали в изтрезвителите, където по възможност били свестявани и оставяни да пренощуват.
По съветско време изтрезвителите са неотменна част от градския фолклор - те присъстват във вицове и песни, стават тема на карикатури и сатирични произведения, намират отражение във филми като "Есенен маратон" и "Афоня".
В средата на октомври 2011 г. всички специализирани медицински изтрезвители на територията на Русия са ликвидирани и хората в "състояние на опиянение" можело да бъдат откарвани само в болница.
А как е другаде
В Беларус, Казахстан, Чехия, Полша и редица други страни продължава да има изтрезвители. В Германия пък има т.нар. "килии за изтрезняване" към полицейските управления и клиниките.
В България т.нар. "заведения за отрезвяване" не съществуват от март 2015 г., след като тази дейност отпада от задълженията на МВР.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
1
03.01 2021 в 14:25
Мога да заложа каквото и да е, че няма да приберат миризлив пиян БОМЖ за да не замръзне. За сметка на това могат да приберат всеки друг и традиционно да го преджобят.
Върви обяснявай после че не си бил пиян.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара