Пардю: Въпросите за историята и езика не са достатъчно значими, за да се карат София и Скопие

България много греши, времето за тормоз над Северна Македония приключи, казва бившият посланик на САЩ

Александър Детев - DW 11 януари 2021 в 15:05 8259 0

Снимка usip.org

Джеймс Пардю

Времето за тормоз над Северна Македония приключи. Въпросите за историята и езика не са достатъчно значими, за да оправдаят враждебни отношения между двете държави. В крайна сметка Северна Македония е суверенна страна. И никоя държава не би трябвало за има правото да принуждава друга нация да променя своята история, заявява в интервю за Дойче веле бившият посланик на САЩ в България Джеймс Пардю.

ДВ: Г-н Пардю, Вие сте военен и дипломат. Видяхте какво се случи във Вашингтон миналата седмица. Как ще се възстанови имиджът на Съединените щати навън и как американското общество ще намери сили да превъзмогне тези сцени?

Джеймс Пардю: Да, призивът на президента Тръмп към крайнодесни разбойници да атакуват Конгреса на Съединените щати беше шокиращ за американците и нанесе сериозни щети на имиджа на САЩ по света. Но той също така беляза края на катастрофалната администрация на Тръмп. Той наруши клетвата си и опозори нацията, която представлява. С Тръмп е свършено.

Възстановяването ще отнеме време, но Съединените щати бързо ще се върнат към компетентната демокрация и управление. Не бих заложил срещу Съединените щати заради провалите на президентството на Тръмп.

ДВ: Като бивш посланик на САЩ в България и един от инициаторите на Охридското споразумение Вие добре познавате Балканите. Следите ли актуалното напрежение между София и Скопие? Каква е Вашата оценка и каква е официалната позиция на Държавния департамент?

Пардю: Следя събитията на Балканите. И се чувствам близък както на България, така и на Северна Македония. Смятам, че е грешка българското правителство да блокира процеса, който ще доведе до присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз. Точно обратното: България трябва да бъде радетел за членството на Северна Македония в ЕС, а не противник. Защото влизането на Северна Македония в ЕС е част от дългосрочния национален интерес на България.

Сигурен съм, че Държавният департамент подкрепя бързото разрешаване на проблемите между България и Северна Македония, макар че темата засяга основно Европейския съюз и неговите членове.

ДВ: Как може да изглежда изходът от създалата се ситуация? Възможно ли е двете държави скоро да постигнат споразумение?

Пардю: Дългосрочният национален интерес на България е да има добри и партньорски отношения със своите съседи в условията на общи демократични ценности. Членството в ЕС насърчава това. България и много хора в Северна Македония споделят обща история и култура, но България е по-наложена модерна нация и в преследването на своите цели има преимуществото на членството в ЕС. Двете държави са естествени съюзници и могат да работят съвместно за проспериращо бъдеще, ако загърбят някои от по-малко значимите проблеми.

Националистите в България наблюдаваха как Гърция използва членството си в ЕС, за да оказва натиск върху Северна Македония. И решиха да приложат същата стратегия. Но времето за тормоз над Северна Македония приключи.

Въпросите за историята и езика не са достатъчно значими, за да оправдаят враждебни отношения между двете държави. В крайна сметка Северна Македония е суверенна страна. И никоя държава не би трябвало за има правото да принуждава друга нация да променя своята история. Нека историците и специалистите изчистят спорните точки във времето. А междувременно София би трябвало да подкрепя, а не да блокира поривите на Северна Македония за членство в ЕС. Всичко друго е недалновидно.

ДВ: 2021 е годината, в която се очаква най-после да се отървем от пандемията. Каква е Вашата прогноза: да очакваме ли повече стабилност в следващите месеци? Или да се опасяваме, че ситуацията ще става все по-сложна?

Пардю: Не съм експерт по пандемии, затова ще споделя лично, а не научно мнение. Администрацията на Тръмп се провали и не показа лидерство по време на пандемията. Сега американците плащат висока цена за некомпетентността на Доналд Тръмп.

Всички ние се намираме в една надпревара между ваксинирането на населението и продължаващото разпространение на вируса. Но съм оптимист, че до края на годината Ковид-19 ще е под контрол в по-голямата част от света. Същевременно обаче се опасявам, че следващите няколко месеца ще бъдат трудни за много нации, включително за моята.

Дойче веле

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице