Обществената дискусия около Закона за горите, организирана от Комисията по земеделието във вторник, удари на камък.
Компромис по спорните точки от върнатите промени в Закона за горите така и не бе намерен.
На мероприятието присъстваха министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, председателят на земеделската комисия Десислава Танева, министърът на околната среда и водите Нона Караджова, председателят на комисията по правни въпроси Искра Фидосова от ГЕРБ, представители на различни еко-организации, архитекти, членове на коалицията "Природата за хората и регионите", както и туристически организации.
Дойде и Цеко Минев, собственик на "Витоша ски", срещу когото скандират на всеки протест еколозите, защото се смята, че приетите от парламента поправкив Закона за горите обслужват неговите интереси.
Цел на работната среща бе да се намери компромисно решение по спорните точки във върнатите промени на закона.
Вместо да бъде направен опит за консенсус чрез диалог, участниците в дебатите използваха възможността да изложат за пореден път вече изказаните си позиции.
По традиция "препъни камък" в дискусиите бе въпросът за промяната на предназначението на горските територии.
Еколозите за пореден път изказаха мнението си, че този регламен идва, за да послужи на определени олигарси да заобиколят закона.
Според Свилен Овчаров от Зелените адвокати позволението за строеж без промяна на предназначението е противозаконен прецедент, който неправомерно ще освободи някои фирми от плащане на данъци и такси.
Андрей Ралев от "Зелени Балкани" даде като пример за функциониращ бизнес при защитена природа курорта в Чепеларе. Според него би било добре във всички писти и съоръжения да има голям процент държавно или общинско участие, за да се гарантира общественият интерест.
Повечето еколози се обединиха около становището, че за ски-туризма в страната трябва да се използват вече съществуващите писти и съоръжения. Те се обявиха против изграждането на нови поради опасенията от неконтролируема сеч.
Тази позиция по традиция срещна отпора на председателя на коалиция "Природата за хората и регионите" Филип Цанов. Той обвини еколозите в нехайство, защото не се интересуват от липсата на поминък за хората в някои региони, където ски-туризмът би допринесъл за нови работни места.
Същото бе становището и на инвеститора и председател на "Рила Спорт" Славейко Стайков.
"Вие в София имате наглостта да протестирате и да определяте съдбата на 1,5 млн. души", бяха обвиненията на Стайков.
Според него законите в България са подчертано рестриктивни и са в разрез с интересите на инвеститорите и родния бизнес.
До същинска дискусия така и не се стигна, тъй като много от изказванията бяха лишени от конкретни предложения за консенсус.
Водещата на дебатите Десислава Танева заключи със съжаление, че на двете страни предстои много работа до оформянето на окончателно съгласие.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.07 2012 в 16:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас