Наполовина са намалели хората със спестявания през последните две години. Това съобщи председателят на КНСБ Пламен Димитров. Според данните на синдиката отделените пари на 46% от хората, които все още имат спестявания, са до 1000 лв.
Населението обеднява, само една малка група продължава да спестява и да трупа богатство, коментира Димитров. Според него има устойчива тенденция през последните две години да се тегли повече, отколкото се влага, допълни той.
Поне 547 лв. са нужни на човек на месец, за да покрива нормално елементарните си нужди, са сметнали още от КНСБ. Тази сума се е увеличила с 2% спрямо декември 2011, и с 3.2 % спрямо март миналата година. Минималната сума, за да оцелее човек, формирана на базата на потребителска кошница от 77 продукта, пък е станала 206 лв. В същото време гарантираният минимален доход от държавата е 65 лв. и не е променян от години. С него е свързано определянето на социалните помощи, които получават най-бедните хора в страната.
Заради поскъпването на живота 7% от българите са ограничили всекидневните разходи за храна през януари, сочат още наблюденията на КНСБ. Увеличението на цените на петрола и газа, намаляване на селскостопанското производство и фалитите на фирмите, са сред основните причини са поскъпването на живота, казаха още от КНСБ. Според тях е отчетен скок на цените на яйцата и пресните зеленчуци. С 1% поскъпва млякото и млечните продукти. Цените на разходите за наем, поддръжка на жилище са се покачили с 6%, а на облекло, обувки и лични принадлежности с 5.8%. Подобни разходи трудно могат да бъдат понесени от българското семейства на фона на голямата безработица, казаха от синдиката.
Според Пламен Димитров заради това има спад на покупателната способност с 3 % при средната пенсия, и с 4% при минималната, а при средната работна заплата няма реално ръст. Заетостта е намаляла с 155 000 души в периода 2010-2011 г., а промишленото производство в началото на 2012 бележи спад от 5.5 % спад спрямо февруари миналата година. Износът също е намалял със 7.3%, спадът при потреблението и търговията на дребно е 6.4%. Всичко това показва една стагнираща икономика, като виновна за това е сбърканата политика на финансови рестрикции, каза Димитров. За справяне с финансовата ситуация от КНСБ искат да се въведе данък върху транзакциите преди 2014 г. Също така догодина да се вдигнат пенсиите с 10%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург