България и Румъния ще открият два нови ГКПП на границата си в Добруджа.
Това обяви външният министър Николай Младенов на съвместна пресконференция с румънския си колега Андрей Марга, който е на работно посещение в София.
„Двата нови ГКПП са наземни и ще позволят допълнително на гражданите ни да търгуват, да ходят на туризъм и да развиват отношенията си," обясни Младенов.
Двамата министри обсъдиха и перспективите за изграждане на "Дунав мост 2".
Младенов изтъкна, че Румъния е вторият основен търговски партньор в ЕС за страната ни след Германия.
„Икономическият обмен между България и Румъния бележи истински взрив. През първото тримесечие на годината търговският оборот възлиза на 780 млн. евро," заяви от своя страна Андрей Марга.
Той допълни, че в Румъния са регистрирани над 1500 търговски дружества с български капитал, а в България към юли са регистрирани над 200 румънски фирми, както и над 1450 дружества със смесен капитал.
„Тези показатели сочат, че интеграцията на двете икономики напредва," посочи румънският външен министър.
Двамата министри обсъдиха и присъединяването на България и Румъния към Шенген, като Николай Младенов отново посочи, че страната ни е изпълнила всички критерии за членство.
Андрей Марга бе категоричен, че няма връзка между политическата криза в Румъния и присъединяването на страната към Шенген.
Той определи настоящите политически процеси в страната като „демократично префигуриране в съответствие с Конституцията, законите и парламентарните процедури".
Относно предстоящия доклад на ЕС по Механизма за сътрудничество и оценка Младенов изрази надежда Европейската комисия да вземе предвид постигнатото от страната ни през целия петгодишен период.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург