Пазарът е залят с риба, уловена от бракониери. Това показват проверки на Агенцията по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Най-честите нарушения са липса на документи за произхода на рибата. С една фактура се вкарват по няколко партиди риба, чието количество надхвърля регламентираното до 5 пъти. Изводът им е, че най-вероятно става дума за риба, уловена от бракониери.
По думите на д-р Тенчо Тенев, зам.-изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните, често липсват документи за произхода на храните. Сред другите нарушения са неправилното съхранение и неспазване на хигиената от страна на персонала.
Крайният срок на проверките за търговията с риба е около 7 август когато се очаква и да излязат точните резултатите от контрола.
От Агенцията по безопасност на храните препоръчват да не се купуват храни и напитки от нерегистрирани и нерегламентирани обекти.
"Обектът, който е регистриран, има условия за съхранение на дадения вид храна, няма риск за здравето, ако са спазени всички изисквания. Там, където това не е регламентирано, а се продава храна и човек си я купи, естествено, че се излага на риск”, уточни д-р Тенев.
От началото на годината до края на месец юли затворените обекти от Българската агенция по безопасност на храните са 235.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Непълнолетни с черни качулки са нападателите в столичен мол
dolivo
Задържаха 73-годишна българка за ало измама в Гърция
dolivo
Съдът във Варна разпореди на прокуратурата да доразследва делото за изтеклата фекална тръба
Джендо Джедев
Рекорден пети провал в избора на председател на НС: ПП-ДБ пак се раздели. БСП не мръдна от номинацията си