Отец Иван има нужда от помощ. В дома за сираци в Нови хан близо 200 души ще останат без храна до Коледа. "Складовете се празни, няма храна", сподели отец Иван.
Домът за сираци "Св. Николай" при храм "Св. Троица" в Нови хан приютява 104 деца.
Във Facebook вече има група, която да помогне на дома.
Пред OFFRoad Radio отец Иван обясни как можем да помогнем:
Добър ден, отец Иван, какво е положението днес?
Добър ден, дойдоха хора, направиха дарение и до края на месеца успяхме да съберем провизии.
Искате да кажете, че до края на този месец помощите са почти събрани?
Събрани са, но до Нова година и Коледа ще имаме нужда от много помощ от вас.
От какво имате най-много нужда?
Картофи, лук, брашно, захар, въглища, зелен боб, грах.
Дрехи за децата трябват ли?
Не, дрехи имаме в изобилие, трябва ни храна.
Какво друго трябва освен храна?
Дърва и въглища, както и търсим парно котле около 150 вата, втора употреба, ако можем да купим. Имахме две, но те изгоряха.
Създадена е Facebook група, която призовава хората да помогнат на дома в Нови хан. Как, кога и къде хората ще могат да ви помогнат?
В Нови хан се намираме, в долния край на селото, по всяко време на деня, ако желаят могат да закупят провизиите, ако искат могат да ни помогнат с дарение на банковата ни сметка.
Защо всъщност провизиите свършиха в дома?
Тази година дарителите са много по-малко, отколкото минали години. В дома се увеличиха нуждаещите се за помощ. Едното се увеличава, другото се намалява.
Колко е капацитетът на дома?
До сега бяхме 200 човека, сега си тръгнаха 4-5, но веднага се запълнихме пак.
Колко деца има в него?
104.На каква възраст са те?
Имаме от бебета до ученици в 12 клас. Имаме 45 ученици и 20 в детската градина.
Къде учат децата?
В селото, в Семинария и в Пирдоп.
Хората, които няма как да помогнат с храна и провизии, как могат да помогнат от чужбина?
Могат да пращат пари по банковата сметка, дори и в евро, те ще се обърнат в лева.
Кой се грижи за децата в дома?
Повечето от бебетата са с майки, има и по-възрастни хора, които се грижат за някои от децата.
Отправете своя призив към хората, нещо, което искате да кажете.
Искам да благодаря на всички, които ни помогнаха и се отзоваха на нашия зов.
Фейсбук групата вече има 84 души, които ще помогнат на отец Иван.
Помощта ще се събира в четвъртък - 11 октомври, на улица ул. Цветна градина № 72 между 18:00 и 19:30 часа.
Ако няма как да помогнете с провизии, може да го направите по банков път
Дом за сираци "Св. Николай" при храм "Св. Троица", БУЛСТАТ: 175743823 или 175236581 Банкова сметка: UNI CREDIT BULBANK,клон Елин Пелин IBAN: BG72UNCR 96601000411600, BIC: UNCRBGSF
Цялото интервю може да чуете ТУК
Следете новините ни в :















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.10 2012 в 16:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие