Лекари от Първа АГ болница „Св. София“ осъществиха телемост с Университетска болница „Св. Марина“ във Варна за консултация по време на операция на рак на гърдата.
Телемостът е част от уникалния за България проект за изграждане на непрекъсната комуникация с пренос на данни за консултация от разстояние в реално време. Освен двете болници в проекта като партньор участва и Военномедицинска академия.
Телемостовете ще позволят навременни консултации с водещи български специалисти, независимо в коя точка на България се намират, обясни директорът на Първа АГ болница д-р Иван Костов.
По време на примерния телемост водещи хирурзи и специалисти по патология от трите болници проследиха операция за отстраняване на карцином на гърдата на 41-годишна жена. Интервенцията беше извършена от д-р Евгений Василев от болница „Св. София“, а консултант в реално време беше проф. Радослав Радев, гръден хирург във варненската болница „Св. Марина“ и декан на Факултета по медицина към Медицински университет – Варна, и началника на Клиниката по гръдна хирургия към ВМА полк. доц. Деян Йорданов.
Към екипа на консултантите се включиха и патологът от варненската болница д-р Иван Красналиев и патологът от ВМА д-р Албена Факирова.
Имайки предвид липсата на достатъчно специалисти по патология в България, новите технологии, с които вече разполагаме, ни дават възможност да оказваме навременна консултация, заяви д-р Иван Костов.
По думите му новият проект ще позволи и наблюдението на операции с цел обучение и ще оптимизира времето за планиране на операции.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29.07 2013 в 16:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас