Принципът за уседналостта, разписан в действащия Изборен кодекс като мярка за справяне с изборния туризъм, ще остане и в новия законопроект, изготвен от ресорната времeнна комисия, оглавявана от Мая Манолова.
„Искам дебело да подчертая, че правилата, които регламентират уседналостта, не се променят спрямо промените, които бяха въведени в ИК, който действа в момента. Предвижда се шестмесечна уседналост. При постъпили други предложения темата може да бъде обсъждана“, коментира председателят на комисията на днешното заседание.
Коментарът на Манолова е отговор на нападките от страна на ГЕРБ, които многократно са заявявали, че управляващите желаят да пренапишат Изборния кодекс, за да премахнат принципа на уседналост, срещу който в края на миналата година се обяви ДПС.
ГЕРБ твърдяха, че левицата и ДПС са се уговорили да отстранят изискването за 6-месечно пребиваване в страната преди вота, за да се върне изборния туризъм.
Съществена промяна в изборното законодателство е предложението да се въведе избираемост за кметовете на малките, където жителите са над 100. Според настоящия регламент право да избират кмет имат малките населени места с над 350 души.
Новият ИК планира да въведе два избирателни района за градовете с районно деление. Такъв в момента е Варна, където от години жителите се борят с изключително дълга изборна бюлетина.
На заседанието на комисията присъстваха представители на Обществения съвет, които поискаха от комисията още седмица, в която да изготвят становището си по новия Изборен кодекс.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19.09 2013 в 18:44
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Синодът: Не може да се преименува площадът пред ''Св. Александър Невски''
Синодът: Не може да се преименува площадът пред ''Св. Александър Невски''
СБУ стои зад убийството на ген. Игор Кирилов в Москва
Фермерите искат да се вземат нови проби от животните
Синодът: Не може да се преименува площадът пред ''Св. Александър Невски''