Да се забрани напълно възможността да се отказваш от "Топлофикация", обмислят народните представители и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Това стана ясно на днешната кръгла маса, организирана от Българския енергиен форум и Асоциацията на топлофикационните дружества.
В момента 2/3 от живущите в една сграда трябва да поискат да се откажат от услугите на топлофикациите, за да стане това факт. Дружествата обаче искат тази възможност да се премахне. Потребителите пък настояват тя да се улесни и отказването от "Топлофикация" да става с 50 плюс един гласа.
Поради това разногласие ни е трудно да вземем решение какво нормативно изменение да направим, каза депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев. Според него приемането на закрепостяването към "Топлофикация" е малко вероятно. Зам.-министърът на икономиката Валентин Николов обаче каза, че подкрепя подобна идея. Пълният пакет с измененията на Закона за енергетиката, които засягат топлофикационните дружества тепърва ще се подготвят и ще се гледат от депутатите в парламентарната енергийна комисия.
Въвеждането на едномесечно отчитане на сметките за парно е друга възможна промяна, каза Димитър Куюмджиев от МИЕТ. Самите топлофикационни дружества настояват за криминализирането на краденето или отклоняването на топлинна енергия, даването на целеви социални помощи за бедните, които не могат да си плащат сметките, както и внедряването на топлофикационни услуги във всяка нова сграда, която се строи. Според Червенкондев обаче е малко вероятно точно тези промени да станат факт. В момента има изискване около 5% от енергията на всяка нова сграда да се добива от ВЕИ, едва ли ще правим други нововъведения, обясни той. То започва да действа от 2015 г.
С готвените промени бизнесът и държавата целят потреблението на топлоенергия да стане повече. В момента едва 19 на сто от населението на България използва топлоенергия, 30 на сто се отоплява с дърва, 13% - с въглища, а 37% от българите използват електроенергия за отопление, показват данните на МИЕТ. Най-висок дял на потребители на топлоенергия - около 70%, има в Дания, Германия и Латвия. Докато в нашата страна 37 на сто от домакинствата се отопляват на ток, в страните от ЕС процентът е едва 10.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.04 2012 в 13:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват