България е сред първите в Европа по неграмотност, бедност и дългосрочна безработица. Това се казва в разбиващия доклад на Европейската комисия за Конвергентната програма на България за периода 2012-2015 г.
Процентът на хората у нас, които са изложени на риск от материални лишения, е най-висок в целия ЕС. Най-засегнати са възрастните хора и децата, се казва в доклада. Въпреки реформата пенсиите остават неадекватни. Все още не е изравнена и възрастта за пенсиониране на жените и мъжете, критикува ни Европейската комисия (ЕК).
Безработицата е другият голям проблем на страната ни. Тя е засегнала най-вече ниско квалифиицраните служители и младежите. Страната ни обаче е първенец по нарастването на хората, които са без препитание повече от година.
Трагично е положението и с образованието, и науката у нас, смята още Комисията. Процентът на хората с трудности в четенето и смятането отново е най-високият в Европа. Причината е в ниския достъп до образование на ромските групи, в лошата система за оценяване и зависимостта на училищата от държавата.
Въпреки че президентът Росен Плевнелиев иска да прави страната ни Силиконова долина, постижения в иновациите у нас няма. Причината за ниския научен потенциал е липсата на адекватно финансиране от държавата, недоброто поддържане на университетите, както и в това, че няма сътрудничество между тях и бизнеса.
На критика ЕК подлага и инфраструктурата ни. Въпреки че строенето на пътища е основен приоритет за правителството ни, Европа смята, че нямаме административен капацитет да поддържаме строежа на железници, магистрали и водни участъци. Ниско е и усвояването на средства от еврофондовете, се казва още в доклада.
Сериозни забележки Комисията отправя и към енергийната ни зависимост и недобре развитите телекомуникации и железници. От особено значение е да се създаде енергийна и газова борса и да се подобри начина на регулиране на цените за потребителите. Бързо трябва да се прекрати и зависимостта на държавата от един енергиен път.
Комисията не одобрява и твърде оптимистичните бюджетни прогнози на правителството. Макроикономическият сценарий, върху който са изготвени бюджетните прогнози за 2012-2013, е твърде оптимистичен, се казва в доклада. Заложеният ръст на БВП с 1.4% за 2012 и 2.5% за 2013 е нереален. Комисията очаква съответно цифрите да бъдат 0.5% и 1.9%.
След критиките си Европа ни дава и редица препоръки как да оправим нещата: да се подобри ефективността на публичните разходи в здравеопазването, образованието, са сред първите й заръки.
Европа настоява още да увеличим социалните плащания, тъй като сега те са недостатъчни. Също така да изравним възрастта за пенсиониране при мъжете и жените.
Ускоряване на реформите в образованието, намаляване на младежката безработица и укрепване на администрацията са сред другите препоръки на Комисията. Също така България трябва да усвоява повече средства за пътища, особено за железниците. Подобряване на съдебната система, на провеждането на обществените поръчки, на електорпреносната система и възможностите за конкуренция на енергийния пазар, са сред останалите заръки на ЕК.
Пълния текст на препоръките четете ТУК.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки