Делегатите в Баку на световния климатичен форум COP29 решиха богатите, индустриализирани държави да увеличат вноската си до 300 млрд. долара годишно до 2035 г., за да помогнат на по-бедните страни в борбата с изменението на климата.
Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP29) приключи в ранните часове днес след преговори, проточили се повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, съобщава БТА.
Развиващите се страни оценяват нуждите си от финансова и техническа подкрепа на 1 трлн. долара годишно.
Надявах се на по-амбициозни резултати - както по отношение на финансирането, така и на смекчаването на последиците - за да отговорим на мащаба на голямото предизвикателство, пред което сме изправени, но постигнатото споразумение осигурява основа, върху която да се надгражда, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
Американският президент Джо Байдън нарече споразумението "историческо". Никой не може да спре прехода към чиста енергия, който протича понастоящем в Съединените щати, каза Байдън.
Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото споразумение за климатичното финансиране като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.
Споразумението за 300 млрд. долара за най-богатите страни е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия на преговорите.
Няколко развиващи се страни, принадлежащи към Глобалния юг, и активисти за опазване на околната среда също заклеймиха споразумението.
Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол.
Представителят на Индия каза, че не може да се съгласи с решението, тъй като ангажиментите са твърде ниски.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2114
1
24.11 2024 в 13:47
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки
Октим
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?