Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата

OFFNews 24 ноември 2024 в 13:03 2743 6

Световният климатичен форум COP29

Снимка Getty Images

Световният климатичен форум COP29 в Баку

Делегатите в Баку на световния климатичен форум COP29 решиха богатите, индустриализирани държави да увеличат вноската си до 300 млрд. долара годишно до 2035 г., за да помогнат на по-бедните страни в борбата с изменението на климата.

Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP29) приключи в ранните часове днес след преговори, проточили се повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, съобщава БТА.

Развиващите се страни оценяват нуждите си от финансова и техническа подкрепа на 1 трлн. долара годишно.

Надявах се на по-амбициозни резултати - както по отношение на финансирането, така и на смекчаването на последиците - за да отговорим на мащаба на голямото предизвикателство, пред което сме изправени, но постигнатото споразумение осигурява основа, върху която да се надгражда, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

Американският президент Джо Байдън нарече споразумението "историческо". Никой не може да спре прехода към чиста енергия, който протича понастоящем в Съединените щати, каза Байдън.

Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото споразумение за климатичното финансиране като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.

Споразумението за 300 млрд. долара за най-богатите страни е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия на преговорите.

Няколко развиващи се страни, принадлежащи към Глобалния юг, и активисти за опазване на околната среда също заклеймиха споразумението.

Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол.

Представителят на Индия каза, че не може да се съгласи с решението, тъй като ангажиментите са твърде ниски.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    515

    6

    Деспин Митрев

    24.11 2024 в 22:52

    Тия са богати и прости, дайте да ги одрусаме с едни 300 милиарда! И после най-богатите президенти се оказват точно в тези бедни държави, с гепени милиарди.

    515

    5

    швейк

    24.11 2024 в 22:46

    Да търсят от кочината, нашите пари трябва да отиват за оръжие за Украйна

    55

    4

    Джендо Джедев

    24.11 2024 в 20:46

    "Па и нагли, на всичкото отгоре!"

    Ъпсурт

    Няма как да се каже по-ясно и точно от постинга на Dolivo.

    705

    3

    Peshokonya

    24.11 2024 в 17:25

    Тези пари трябва да се дават само на страни дистанцирали се от Русия! Нищо за Индия, за Бразилия, за африканските съюзници на Русия! Пари заАржентина, за Виетнам, за Намибия, за Кения! Не за Зимбабве, ЮАР и т.н.т.

    22258

    2

    dolivo

    24.11 2024 в 16:53

    Аз съм 100% против даване, без договорни права и малки траншове с ясни резултатите и отчети.

    Малките бедни страни са такива заради ендемична корупция на всички нива на управление.

    Там е като да наливаш вода в бездънна яма.

    Знаете много добре Бедна България как изхрани няколко дебели тулума като ББ и Шиши с със субсидиите от ЕС. И потомствена клика около тях.

    2114

    1

    Mateevk

    24.11 2024 в 13:47

    Много са ми интересни тези бедни страни. Голяма част от тях пряко или косвено не се противопоставят на Путин и неговата война в Украйна, ама не виждат, че точно заради Путин все повече пари ще отиват за оръжия. Ами като искате повече пари за друго, дайте всички заедно да спрем Путин!