Правителството е отменило решението за изграждане на ограда по границата с Турция не защото то ще струва на държавата близо 50 млн. лв., а за да бъдат защитени кафявите костенурки и четири вида зайци. Това става ясно от публикуваната днес стенограма от заседанието на правителството на 18 април.
Ето как премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Симеон Дянков и екоминистърката Нона Караджова мотивират решението за отказ от строителство на загражденията.
Симеон Дянков: Причините за това предложение са две. Първата причина е от финансово естество. Оказва се, че трябва да се отчуждават доста имоти, което е извън близо 30-те милиона за самото съоръжение, ще го оскъпи може би с още 15-20 милиона.
Втората причина обаче е по-важна. Оказва се, че създаването на такова съоръжение ще противоречи на редица екологични норми - на пътя на кафяви костенурки и на четири вида зайци. Това е за оградата за шапа в трите области - че ако се направи дълга ограда, ще имаме проблем с кафявите костенурки и с четири вида зайци. Всъщност има и доста други – птици и т. н. Затова експертите мислят за друг вариант.
Бойко Борисов: Доказваме, че сме най-екологично ориентираното правителство, ще помислим с отменянето на решение и за популацията на кафявите костенурки, четири вида зайци, врабчета, птички и всички останали, които тази ограда би затруднила.
Нона Караджова: Да ви кажа през колко защитени зони и резервати преминава…
Бойко Борисов: Ние го правим заради природата на България, екологията и всичко останало. Виждате, че ние похарчихме милиони, за да направим тунелчета за вълци, за мечки и сега е важно само какви пътни знаци трябва да се приемат за преминаването на вълци, мечки, костенурки, прилепи. Приемаме с абсолютно единодушие точка 13.
Идеята за строителство на ограда се роди миналата пролет, когато в няколко бургаски села пламна епидемия от шап. От Агенцията по храните на подчинение на земеделския министър Мирослав Найденов обявиха тогава, че той е пренесен от Турция чрез диви животни.
Решението на кабинета предвиждаше на близо 30 км. от границата ни с Турция да бъде опъната оградата, която трябваше да се финансира със средства от програма ФАР. Взето бе и решение оградата за останалите около 180 км. да се довърши с държавни средства, като първоначалната идея беше тя да бъде готова до есента на 2011 г.
След това правителството удължи срока за завършването на проекта с една година и дори обяви обществена поръчка, която бе спечелена от софийски консорциум.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24.07 2012 в 12:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
20.04 2012 в 12:19
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара