Проверка на фактите: Какво знаем за случая с боксьорките Имане Хелиф и Лин Ю-Тин

Василена Доткова, factcheck.bg 02 август 2024 в 11:48 22092 16

 Имане Хелиф (в синьо) и Лин Ю-Тин (в червено)

Снимка culturacolectiva.com

Боксьорките Имане Хелиф (в синьо) и Лин Ю-Тин (в червено)

Решението на Международния олимпийски комитет (МОК) да допусне до участие в състезанията по бокс алжирката Имане Хелиф и тайванката Лин Ю-Тин предизвиква разгорещени дискусии през последните дни. Двете състезателки бяха дисквалифицирани по време на световното първенство в Делхи миналата година. Международната боксова асоциация тогава обявява, че те не са покрили изискванията за участие в категорията жени.

На този фон в социалните мрежи вирусообразно се разпространяват възмутени публикации, според които МОК е разрешил на трансжени да се състезават при жените. Някои потребители отиват още по-далеч, като твърдят, че решението дава възможност на „мъже да бият жени“. Factcheck.bg събра част от известните факти по случая.

Двете боксьорки не се определят като трансжени

Имане Хелиф и Лин Ю-Тин многократно са се състезавали в женски състезания и не е известно някога да са се определяли като трансжени. През март 2023 г. обаче Международната боксова асоциация решава да ги дисквалифицира по време на световното първенство в Делхи. Решението е взето точно преди финалната среща, в която Имане Хелиф е трябвало да се боксира за златния медал. На нейно място е възстановена отпаднала в полуфинала състезателка от Тайланд. Лин Ю-Тин е лишена от вече спечеления бронзов медал.

Според изявление на Международната асоциация по бокс (ИБА) тестовете, на база на които е взето решението за дисквалификация, не се отнасят до нивата на тестостерон на състезателките. Според организацията става дума за друго утвърдено лабораторно изследване, но в какво точно се състои то остава конфиденциална информация.

От протокола на заседанието, на което е обявено решението, се вижда, че то е взето еднолично от генералния секретар на IBA Умар Кремльов, който вече е информирал състезателките. Едва след това той предлага на борда на директорите да „ратифицира“ неговото решение. На 25 май 2023 г. Кремльов коментира в личния си канал в „Телеграм“, че двете състезателки са изключени, защото „имат XY хромозоми“. Подобна информация не е официално оповестявана от ИБА.

Няма публично известни данни дали някоя от двете боксьорки попада в категорията интерсекс, която има много възможни проявления с разнообразни характеристики. Като цяло с термина интерсекс се описват хора, които чисто биологично не могат да бъдат еднозначно определени като мъже или жени.

Самата организация ИБА, която е организатор на миналогодишното световно първенство, не е призната от Международния олимпийски комитет. Тя е изключена от МОК през 2023 г. заради корупция и проблеми в управлението ѝ, а по-късно жалбата ѝ срещу това решение е отхвърлена от съда в Швейцария. През 2018 г. ИБА избира за свой генерален секретар узбекистанеца Гафур Рахимов, който е обект на санкции заради участие в международна мрежа за наркотрафик и организирана престъпност. През 2020 г. той е заменен на поста от руския олигарх Умар Кремльов, като и двата избора предизвикват сериозно неодобрение от страна на олимпийското движение.

Вече съществува и алтернативна световна федерация по бокс – това е World Boxing, в която в момента членуват 37 национални боксови федераци. Те са напуснали ИБА след неуспешни опити да бъде отстранен генералният ѝ секретар Кремльов. Организацията се надява да ѝ бъде поверено управлението на състезанията по бокс в следващите олимпийски игри.

Каква е позицията на МОК по казуса с Хелиф и Лин

По време на пресконференция на 30 юли говорителят на МОК Марк Адамс заявява, че „всички, които се състезават в женската категория, отговарят на критериите.“ Той обяснява, че в случая двете състезателки отговорят на условията на конкретната федерация, които са от 2016 г. Същите условия са били в сила и за Олимпиадата в Токио, където двете боксьорки са се състезавали, допълва Адамс. В Токио Хелиф се класира пета, а Лин девета в съответните категории.

“Всеки би искал да има прост отговор да или не, но това е нещо изключително сложно и всъщност се решава поотделно не само за всеки отделен спорт, но и дисциплина по дисциплина,“ казва още Адамс. Той заявява, че решението за допускане на двете боксьорки е взето именно на такова експертно ниво. Представителят на МОК изтъква, че те са жени по паспорт, че се състезават от години като жени и МОК изцяло застава зад това.

Позицията на МОК беше публично подкрепена от председателя на алтернативната световна федерация Борис ван дер Ворст, който призова хората без задълбочени познания в областта на пола да оставят темата на медиците и учените.

Имане Хелиф и Лин Ю-Тин имат отличия от много предходни състезания, при които са преминали процедури за квалификация, а титлите не са им отнети. Състезавали са се и в България, в турнири организирани от Българската федерация по бокс, където също не е имало пречки да участват в женската категория. Хелиф има и златен медал от купа „Странджа“ през 2022 г.

Границите между половете в спорта

Наред с тестовете за допинг, проверките за потвърждаване на пола имат дълга история в олимпийското движение. Традиционно се смята, че мъжете имат състезателно предимство заради биологични характеристики като повече тестостерон и по-голяма мускулна маса. В същото време резултатите и на двата пола постоянно се подобряват и при жените в някои спортове има съвременни постижения, които превъзхождат тези при мъжете отпреди няколко десетилетия. В историята на спорта са познати и немалко случаи, в които състезатели се оказват с биологични характеристики, вариращи в различна степен между мъжкия и женския пол.

Наличието на една Х и една Y хромозома например е генотип, характерен за мъжете. Съществуват обаче и определени медицински състояния като синдром на Суайър, синдром на андрогенната резистентност (нечувствителност към тестостерон) и други, при които хора с XY хромозоми се развиват като жени, могат да имат женски или недоразвити външни полови органи, а в част от случаите и някои женски вътрешни полови органи. Тези състояния в голяма част от случаите не им дават предимство пред жените в спорта, тъй като при тях няма мъжки нива на тестостерон или организмът не е в състояние да реагира на хормона.

На Олимпиадата в Атланта през 1996 г. например при 8 от 3387 състезателки в различните спортове са открити несъответствия с тогавашните критерии за потвърждаване на женски пол. Оказва се, че при 7 от тях става дума за андрогенна резистентност, като при 4 от тях тя е пълна, а при останалите частична. При осмия атлет половите жлези са били премахнати. На всички е разрешено да участват в състезанията.

В исторически план атлетите, които се отклоняват от ясното разграничение между мъжки и женски пол, са били подлагани на унизителни проверки, публично засрамвани, а понякога и лишавани от вече извоювани медали. Надеждността на част от прилаганите лабораторни тестове също е оспорвана и затова методологията се променя във времето. Eдва през 1999 г. МОК взема решение да преустанови рутинните изследвания за полова принадлежност. Решението е в сила от Олимпиадата в Сидни през 2000 г.

Могат ли трансджендър атлети да се състезават на Олимпийските игри

МОК дава възможност на отделните федерации да вземат решение дали да допуснат участието на трансджендър атлети. През 2021 г. международният орган публикува насоки към федерациите за избягване на дискриминацията на базата на полова идетничност и вариации между половете. В документа има десет основни принципа, сред които включване, предотвратяване на вреди, недискриминация, избягване на нечестно предимство, базираност върху научни доказателства, защита на правото на личен живот и други.

Много спортове забраняват на трансжените да се състезават като жени. На игрите в Париж броят тези ограничения са повече в сравнение с Токио 2021 г. Някои федерации създават трета „отворена“ категория, в която могат да се включват транс състезателите. Други допускат трансжени, но само ако не са преминали през пубертета като мъже или ако нивата им на тестостерон не надвишават определени граници.

Според различни медии, които наблюдават темата, в Олимпийските игри в Париж 2024 не участва нито една трансжена.

---------

Източници

International Boxing Association, Board of Directors Meeting Minutes, March 25, 2023: https://www.iba.sport/wp-content/uploads/2023/05/BoD-meeting-minutes_New-Delhi_FV-approved.pdf

International Boxing Association, Statement made by the IBA regarding Athletes Disqualifications in World Boxing Championships: https://www.iba.sport/news/statement-made-by-the-international-boxing-association-regarding-athletes-disqualifications-in-world-boxing-championships-2023/

Телеграм канал на Умар Кремльов, публикация от 25 март 2023: https://t.me/umar_kremlev/1758?single

БНР, МОК изключи Международната боксова асоциация: https://bnr.bg/post/101841731/mok-izkluchi-mejdunarodnata-boksova-asociacia

Reuters, IBA appeals to Swiss Federal Court after CAS ruling on Olympics: https://www.reuters.com/sports/olympics/iba-appeals-swiss-federal-court-after-cas-ruling-olympics-2024-07-02/

OCCRP, U.S. Sanctions Top Members of Crime Groups: https://www.occrp.org/index.php/en/ccwatch/cc-watch-briefs/1352-us-sanctions-top-members-of-crime-groups

Associated Press, Russia’s Kremlev defies Olympic concern to win boxing vote: https://apnews.com/russias-kremlev-defies-olympic-concern-to-win-boxing-vote-052d19fec76728f33b264763c5b98287

Paris 2024, IOC Daily Briefing 30.07.2024: https://www.youtube.com/watch?v=EiOlTSxd260

IOC, Tokyo 2020, Boxing women’s light (57-60 kg) results: https://olympics.com/en/olympic-games/tokyo-2020/results/boxing/women-s-light-57-60kg

IOC, Tokyo 2020, Boxing women’s feather (54-57 kg) results: https://olympics.com/en/olympic-games/tokyo-2020/results/boxing/women-s-feather-54-57kg

MedlinePlus, Swyer syndrome: https://medlineplus.gov/genetics/condition/swyer-syndrome/

NHS, Androgen insensitivity syndrome: https://www.nhs.uk/conditions/androgen-insensitivity-syndrome/causes/

Yale News, Decision to Abolish Gender Testing at Sydney Olympics Supported by Yale Physician: https://news.yale.edu/2000/09/29/decision-abolish-gender-testing-sydney-olympics-supported-yale-physician

Medscape, Gender Verification No More? https://www.medscape.com/viewarticle/408918

IOC, Framework on Fairness, Inclusion and Non-Discrimination on the Basis of Gender OIdentity and Sex Variations: https://olympics.com/ioc/human-rights/fairness-inclusion-nondiscrimination

The Independent, The sports where trans athletes are banned or need permission to compete: https://www.independent.co.uk/sport/transgender-athletes-ban-rules-olympics-b2529369.html

The Independent, Are there any transgender athletes competing at the 2024 Olympics: https://www.independent.co.uk/sport/olympics/paris-2024-olympics-transgender-athletes-b2582038.html

The Nation, Why There Are No Trans Women Competing at the Paris Games: https://www.thenation.com/article/society/trans-athletes-paris-olympics/

Василена Доткова, Factcheck.bg
Василена Доткова е завършила английска филология в Софийския университет. Работила е в печатни и онлайн медии. Като редактор във вестник „Дневник“ и сайта dnevnik.bg е част от екип, отразяващ теми, свързани с околната среда и зеления преход. Интересите ѝ включват също разнообразни области като литература и социолингвистика, обществени науки и международни отношения. Преводач е от английски на художествени и философски текстове. Живяла е във Великобритания и Скандинавия и ползва също норвежки, шведски и датски език.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    15914

    20

    поп Дръвчо

    16.08 2024 в 11:11

    Доливо, ПРОВЕРЕНО Е дали имат таратанци.

    Нямат.

    Дали това ги прави жени е въпрос на предварително установени правила. До преди примерно 1960г това е бил единственият тест за пол на олимпиадата.

    После са вкарали и други изисквания.

    Аз съм виждал и по-мъжествено изглеждащи жени. В женските спортове е пълно с такива. Не ми е работа да преценявам според външния вид кой трябва да се състезава и кой - не.

    п.п. Ако традиционалистите се чувстват много вкиснати - да не гледат женските спортове.

    И без това в древна Гърция жени на олимпийските игри не са били допускани нито като състезатели, нито като зрители. Аааа състезателите са се състезавали голи.

    1687

    19

    Пенчо Прикарчин

    15.08 2024 в 23:28

    Много подвеждащи статии се пишат за мадамите, на места даже пишат, че са трансъри, а се оказа, че не са. Признавам, че ме бяха заблудили подмолните журналя и наистина си мислих, че са мъже, предрешени като жени, което би било безумно да се състезават с жените. Но, както каза един приятел, имат ли утки, ако ще и 1000 XY хромозома да имат, ще пада див кекс!

    11226

    17

    bls

    02.08 2024 в 22:24

    Сериозно ли има човек който на тези снимки вижда ЖЕНИ???!?!?!?! ТОВА СА 1000%ви МЪЖЕ!!!

    22558

    15

    dolivo

    02.08 2024 в 21:45

    Бе не можеши да се провери дали имат таратанци? Тези жлези произвеждат тестостерон по време на детското развитие, което променя мускулатурата. Дори по късно нивата тюда са занижени в диапазона за жени, развитието е мъжко вече.

    Да си приемат накакво тестове и да се действа.

    Инак, достатъчно съученички съм имал мощни с косми по лицето и мустачки, и окосмяването не е атестат голям. Таратанците са важни!

    1020

    14

    ПР

    02.08 2024 в 21:22

    Хайде моля-пълна и тотална идиотия!
    И в спорта,все още има "дескриминация" по пол.Жени-мъже.Точка!Това,"мъж",да печели VS жена,абсорютно извращение!То бива,бива търпимост,но..........

    1000

    12

    gun

    02.08 2024 в 18:01

    Както написах в другата дописка по темата, вероятно наистина двете по рождение са с дефектни хромозоми. Това обаче в случая им дава предимство в женския спорт, което не е честно и спортсменско. Все едно да ссъм се родил с плавници вместо стъпала и да ме пуснат на 200 м. бруст. Със сигурност ще съм медалист.

    155

    11

    Джендо Джедев

    02.08 2024 в 15:27

    Yotce,

    Ти виждал ли си Гинка Загорчева?

    Последно, кое определя кой е мъж и кой - жена? Хромозомите или първичните полови белези? Знаели ли са за хромозоми преди 150 години?
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите