Доброволци от офроуд клуб „Ленд Ровър ентусиастс” работиха в събота в Националния парк „Централен Балкан”, където се води невидима и тиха, но ожесточена война с ерозията.
Причина № 1 за рушенето, загрозяването и замърсяването на високите части на планината в наши дни е нещото, което би могло да се нарече „див офроуд” – безразборно навлизане на високопроходими машини, карани от хора без грижа и мисъл за целостта и чистотата на българската природа. Понякога такива автомобилисти нагазват и в резервати, в местности, забранени дори за пешеходци.
Въпреки надзора и административните мерки проблемът става все по-тежък, признават от управата на големия национален парк. За тях всяка осезаема помощ е добре дошла.
А сега особено се радваха, че с джиповете са пристигнали и добри електроженисти.
„Работа съм ви измислил. Обръщаме внимание главно на препятствия против незаконно минаване на МПС" - казва в събота сутринта Николай Стайков, шеф на Парков участък Калофер.
„Жалко, че времето ще е отвратително” – добавя той, имайки предвид гъстата мъгла, затиснала планината.
В своя офис в информационния център в града Стайков подписва разрешително № 338 от 17 октомври. То е за председателя на клуба Злати Златев, отговорен за внушителната колона от 30 джипа.
Без такова листче към най-високия връх в Балкана не би трябвало да поеме дори един мотоциклет.
Единственият позволен по принцип достъп с МПС до връх Ботев (2376 м надморска височина) е от югоизток, откъм местността Паниците край Калофер. Но за всяко минаване по този път е нужно писмено разрешение, след предварителна заявка. Издават го по своя преценка служители на парка.
(Съвсем свободно е минаването с кола или мотор само до хижа „Тъжа”, която е североизточно от първенеца на Стара планина, на 3-4 часа пеш от него.)
Режим на достъп
Ако пишем разрешение за каране до самия връх, мислим и за сигурността, поясни пред OFFNews служител на националния парк. „Пътят е поддържан, но доста опасен като цяло. И малко невнимание може да доведе до сериозно търкаляне - Затова аз препоръчвам организирано каране, с предварителна заявка и с ясен водач, когато всичко е по-безопасно и за хората...”
„Своеволни преминавания, особено нощно време или през зимата, носят голям риск”, подчерта служителят.
От Паниците колоната потегля по 32-километровия път около 10.30 ч. Всички – до една - машини в нея са от различни модели „Ленд Ровър”, неслучайно организатор е клубът с името на британската марка. Същевременно почти всички са снабдени с популярната емблема OFFRoad-Bulgaria.com.
Прогнозата „отвратително” на Стайков за щастие се оказва неточна. Мъгла лази предимно в по-ниското, в гънките между есенно пъстреещи хълмове. А погледната от връх Ботев същата мъгла изглежда като като онази облачна пелена, която човек обикновено вижда от самолет.
При по-добрата видимост става и по-ясно какъв е смисълът на акцията. Тя е насочена против безразборното сноване на пишман офроудъри, съсипващи природата.
„Ето вижте! – подскача на седалката си Николай Стайков, който пътува заедно с репортера на OFFNews в джипа на участник в акцията. - От едно малко преминаване – виж каква пустиня става!”
„Българинът е малко непослушен и прави нови трасета” – казва той.
Действително, тук и там по склоновете оголени камъни очертават ленти одрана плът в ниската и засъхнала тревна покривка. Човек си дава сметка, че присъщите на офроуда агресивни гуми, често буксуване, занасяне напред-назад, насам-натам, и други подобни движения са само стартов сигнал за същинската ерозия. После се набъркват „дреболии”, за които малцина знаят.
Малки причини
„Тука ерозията не е природна, тя е от нерегламентирано движение - казва Николай Стайков. - То води първо до утъпкване на тревния слой, после се образуват коловози, тези коловози събират водата, стават като поточета...”
Почвата в Калоферския балкан, не е като чернозема в Добруджа. Тя е сравнително рохкава и е в тънък пласт, и не е необходим библейски порой, за да я измие и отнесе без следа.
„Ето вижте! – сочи отново Стайков, който отговаря за около 8500 хектара от националния парк „Централен Балкан”, и е мъж енергичен и някак нетърпелив. - Това е само едно нерегламентирано трасе, - но после направо реки тръгват по него!”
Екосистемата тук е много крехка. Казват, някои от тревичките и от едно настъпване умират.
Има и още.
„Тука, особено над 2000 метра, лятото е два месеца, тревата може да расте два месеца – продължава Николай. - Другото време - или сняг, или дъждове, и ниски температури, което не е подходящо за бързото възстановяване на веднъж разрушеното.”
„Гнилостните процеси са бавни, значи образуването на почва е много бавно. Отмиването на този плодороден слой отгоре оголва терена до скала. И възстановяването може да отнеме 20, 30, 50 години.”
„Така че трябва да я пазим тая природа, доколкото я имаме, и да не правим от Балкана каменна пустиня”, добавя шефът на Калоферския дял от националния парк.
Част от раните в планината издайнически сочат към най-редовните нарушители – някои хора, работещи в метеостанцията или в други служби на върха. Може би просто ги мързи да следват серпантината на пътя, може би по свои частни причини икономисват държавно гориво.
Мерки и действия
Ако ви съставят акт за нерегламентирано движение в парк „Централен Балкан”, се пригответе да извадите от 50 до сто лева. За второ нарушение, колкото и невинно да ви изглежда то, глобата достига до 500 лева. Започва и видеонаблюдение на застрашените територии.
Къде е проблемът ли? Както много други проблеми и той наднича от аритметиката.
Не са достатъчни парковите охранители, които обхождат и контролират участък Калофер. Падат им се по около 2000 хектара на човек, 20 000 декара, казано по нашему. Това е непосилно много.
„Разполагаме само с два служебни автомобила – допълва аритметиката Николай Стайков. - Месечният ни лимит за гориво е малък - можем да изминем не повече от 400-450 км на кола. А едно отиване и връщане от Калофер до върха е 90 километра, значи смятайте за какво става въпрос.”
Над 900 000 лева са средствата, отпуснати по европейски програми за борба с ерозията в националния парк през 2013 – 2014 г., от тях поне една трета са за участък Калофер.
Не по-малко от половината съоръжения, подготвени и поставени с тези пари, са предназначени да пресекат незаконните нови трасета.
Добрата новина е, че съоръженията вършат работа. По-ранен европроект е реализиран през 2003-2004 г. и личи, че навсякъде където физически е пресечено минаването на МПС, високопланинската трева си е отвювала част от отнетата земя. Където я оставят на мира, планината сама си лекува раните, макар и много бавно.
Симпатични малки плетчета пък са средство против естествената ерозия. Те са инструмент за снегозадържане и забраняват на ветровете да отнасят тънкия почвен слой. Наглед като играчки, те също вършат работа. 19 000 метра от тях с много труд са забити в земята на няколко обекта.
Освен всичко друго плетчетата ограничават и качваните в подножието на връх Ботев хиляди домашни животни, в които управата на „Централен Балкан” също вижда набъбващ проблем.
Без подаръци
„Ама ние не искаме подаръци” – подвиква бойко момиченце, докато мъкне ръбат прашен камък.
То участва в една от групите, които струпват каменни прегради – най-лесния начин да се обезвредят вече очертани незаконни трасета. Малко преди това баща му – весел и изпотен от работа – е рекъл „Ей, какви сте работливи деца! За вас довечера ще направим някакви подаръци”.
Шегата си е шега, но родителите в групата са постоянно нащрек – да не би малките да се борят с прекалено тежки камъни.
Момиченцето е гордо – то не е дошло там, за да получи нещо. И е смях и веселба, но тази преграда „на майтап” ще спаси някой друг декар планина.
Професионално издигнатата защита изглежда по-авторитетно. Има например редици тръби, вдълбани около 40 см надолу в бетонова основа, има и интересни „пакети” камъни, стегнати в метална мрежа.
Но за тревата няма значение кой е оставил на мира нейното привично място, тя малко по малко започва да се връща.Организирани в екипи, с по 4-5 джипа, доброволците правят и други прегради. Зад тях остава и почистен от „новодошли” отпадъци район около връх Ботев.
Циментирани, укрепени и възстановени са табели, от които ясно личи къде движението на МПС е забранено.Основната заслуга е на двамата майстори-електроженисти, което възстановяват на мястото й бариерата, разрушена от недобросъвестни „офроудъри”.
Генератор за електрожените е осигурен от управата на участък Калофер, бензин за генератора - от офроудърите. Циментът също е от тях. А децата им вече знаят, че за този труд не се полагат подаръци.
Не за първи път
Проблемът за административните и морални правила на каране в националните паркове отдавна вълнува офроуд общността. Има оживени дискусии – дори и сблъсъци на непримирими мнения.
Има и реални практически действия.
През 2008 г. в дискусия се роди идеята на „Ленд Ровър ентусиастс” и масовия форум OFFRoad-Bulgaria.com за среща с ръководството на Национален парк „Централен Балкан”.
Тя се осъществи със семинара на хижа „Тъжа” и особено с масовото почистване на връх Ботев три седмици по-късно. Близо 4 тона отпадъци отстраниха тогава няколко десетки доброволци.
Как мина акцията тази събота? Злати Златев каза, че е много доволен и че досега не е била отхвърляна толкова работа за толкова кратко време.
Но там горе продължава тихата война, за която малцина се сещат.
***
Спри за малко, каза Николай Стайков на Младен от Разград, който ни караше към връх Ботев в своя „Ленд Ровър”. После слезе, взе изхвърленото край каменистия път шише от 1,5 л минерална вода, каза, че трябва да намерим и чувал за такива боклуци - и продължихме.
Той после нищо не добави. За него всичкото това е всекидневие.

















































Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20.10 2015 в 14:05
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
20.10 2015 в 14:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
20.10 2015 в 13:43
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
20.10 2015 в 07:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.10 2015 в 21:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.10 2015 в 20:58
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.10 2015 в 18:48
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.10 2015 в 18:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.10 2015 в 15:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Pornhub разкри руската братушка: Гледат основно трансджендър порно
Насилник крещял на жена си, докато я пребива: Аз казах ли ти, че ако ме излъжеш, ще те убия
''Зелено движение'' предлага намаляване на възрастта за гласуване от 18 на 16 години
''Зелено движение'' предлага намаляване на възрастта за гласуване от 18 на 16 години
Американски посланик: Европа има нужда от електрошок, много харчи