Обикновено, ако беглецът не е заловен в първите 48 часа след бягството по пресни следи, той може да се задържи навън месец, два, три, докато бъде разкрит. Обикновено практиката показва, че ситуативният беглец търси контакт с близки хора - жена, любовница, майка баща.
Това коментира пред bTV ген. Петър Василев, бивш шеф на Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” към Министерството на правосъдието, по повод на двата случая с избягали затворници през последните няколко дни.
Николай Николов-Шатката, който изтърпява 20-годишна присъда за убийство, и гватемалският гражданин Хосе Луис Гевара Мартинез, подсъдим за грабеж, отнемане на превозно средство и притежаване на оръжие, избягаха от Софийския затвор на 30 април около 20.30 часа. На 5 май друг затворник избяга от общежитието „Строител“ към затвора в Бургас.
Бившият шеф на затворите обясни, че в случая с бягството от Софийския затвор става въпрос за планирано, а не спонтанно бягство. „Хитрият затворник повече от месец седи затворен на друго място, за да могат да отшумят неща около издирването и той разчита на притъпена бдителност навън. Единственото, което му дава шанс за живот навън, е да избяга в чужбина или в страна, с която нямаме спогодби за трансфер и връщане на осъдени“, обясни ген. Василев.
Той каза още, че бягството от затвора в Бургас не е планирано. В такива случаи затворниците бягат, след като видят подходяща възможност, но без да са планирали бягството си.
По-различен е обаче случаят с бегълците от София. Според генерала избягалите не са случайни хора и разполагат с възможности навън. Той смята обаче, че двамата няма дълго да бъдат на свобода. За гватемалеца имало по-голяма вероятност да избяга зад граница, „но българинът няма шансове за живот на свобода“. „Плюс това той има врагове и навън - освен от преселващите, той трябва да се пази и от хора, срещу които е свидетелствал“, обясни генералът и поясни, че според него двамата все още не са напуснали страната.
Генералът коментира причините, довели до бягството - отпуснатост в състава и небрежно носене на службата. По обясненията му до момента няма данни за това бягството да е станало с помощ на служители от затвора. Според него обаче не е ясно защо тези двамата са били назначени за парнаджии, което е рискована професия и за нея трябва да бъдат назначени професионалисти. „Значи че администрацията е била с вързани ръце и не е могла да назначи други хора. Това е свързано с безопасността. Истината е, че затворите освен от финансов дефицит, са притиснати и от кадрови дефицит. Така се е стигнало и до назначаването на такива хора“, обясни генералът.
Той определи като „фантасмагории“ версиите за това, че двамата бегълци са се качили в кола с полицейски буркан. „Хипотетично всичко е допустимо, но реално ми се струва изключено“, каза той.
Генерал Василев каза още, че за уязвимите места в Софийския затвор и в други затвори се водят на отчет. Тези места би трябвало да бъдат контролирани и наблюдавани постоянно. „Липсата на надзор, липсата на постоянен контрол, който да държи в напрежение работещите лишени от свобода и да им се подсказва, че са постоянно под наблюдение, е причина за бягството. Не отричам, че това бягство е лоша атестация за охраната на затворите въобще“, коментира Василев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)