Зад „Корал“ няма да се строи. В това са категорични управляващи – на национално и на местно ниво. Дюните ще бъдат опазени, но може да се наложи частният инвеститор да бъде обезщетен.
Сагата с намеренията на испанската компания „Ибердрола Инмобилария“ се точи вече с години. И въпреки че преди години идеята им за построяване на ваканционен комплекс на площ от близо 120 дка беше спряна след намесата на държавата и на прокуратурата, мнозина се опасяват, че рано или късно върху дюните може да се излее бетон.
Поредните подозрения се породиха и от ограждането, от страна на собственика, на терените зад плажа, с дървени колове и тел. А опасността не е за пренебрегване, защото и в проекта за изменение на Общия устройствен план на Царево тази територия е предвидена за урбанизиране. Което, по закон, няма как да се случи, защото строежът върху дюни е забранен. Това се потвърждава и от думите пред „Хоризонт“ на заместник – министърът на регионалното развитие Валентин Йовев:
„Не е целият терен зает от дюни, но, за съжаление, по-голямата част. Което спира първоначалните инвестиционни намерения. Сега се изработва нов устройствен план, видяхме, че дюните са отразени само върху плажа. Ние, официално, с писма поискахме от Агенцията по кадастър специализираните карти, за да ги предоставим на проектанта на Общия устройствен план на Царево, за да могат да ги нанесат“, коментира Йовев.
Законът е категоричен, че там, където има дюни, не може да се строи, коментира пред кметът на Царево Георги Лапчев и добавя:
„Общината, в момента, води съдебни дела с тази фирма („Ибердрола – б.а.). Тъй като тя претендира, че разрешенията трябва да бъдат потвърдени. Главният архитект на общината, ние, като администрация, считаме, че след като е изтекъл един задължителен компонент към документите, който трябва да бъде представен, а именно – съгласието на РИОСВ, тогава това разрешително не може да бъде потвърдено. В крайна сметка, крайната дума ще има съда и ще видим какво ще бъде решението на съда по отношение на това дали да има презаверка или не“, казва Лапчев, но пояснява, че практиката на съда не е еднаква в това отношение.
Обърнахме се с въпроси към инвеститора – испанската компания „Ибердрола“. Разрешителните за строителство на ваканционен комплекс зад „Корал“ са блокирани от 2014 г., казват в свой отговор към нас от испанската компания:
„Компанията намира трудности да се сдобие с нови разрешителни, които да отговарят на закона за устройството на Черноморското крайбрежие и други законови изисквания“, допълват оттам.
Затова и не ни отговориха конкретно какви са текущите им инвестиционни намерения. Относно наш въпрос каква част от техния терен попада върху дюни, от „Ибердрола“ поясняват, че чакат вече 4 години публикуването на финалната карта с разположението на дюните. Правели, дори, и собствено разледване по този въпрос. За бъдещите им намерения, допълват, че когато бъдат идентифицирани дюните и техния вид, то тогава ще направат план на база оставащата територия.
Въпросът за евентуален строеж, бе поставен преди 4 години към ЕК от евродепутата Светослав Малинов. Това припомни самият той в онлайн – дискусия с Мирослава Петрова от сдружението „Да запазим Корал“, излъчена на неговата страница във Фейсбук. Остава, обаче, въпросът - ако се спази законът и не се допусне подновяване на строителните разрешителни за Корал – какво се случва. Ето и хипотезите на Малинов:
„Испанската фирма може да каже „Защо ни ги продадохте?“ (терените зад плажа – б.а.). Или трябва да приемем да се строи върху нещо, което е на всички нас, тоест – върху държавна собственост, или трябва да се отчуждят тези имоти и да се възмездят тези хора“, коментира Малинов.
До средата на юли трябва да бъде отговорено на новия въпрос, отправен към ЕК, от евродепутата, относно случващото се на и зад плаж „Корал“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?