Здравният министър се срещна с ''този с чашата'', за когото в bTV има забрана да гостува

OFFNews 09 юли 2026 в 18:20 3985 2
Започва съвместна работа по развитието на платформата Диагноза България

Снимка МЗ

Срещата в МЗ

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова е провела работна среща със създателя на платформата "Диагноза България" Мартин Атанасов.

По-рано днес стана ясно, че директорът на новините на bTV Асен Иванов е забранил Атанасов да гостува в телевизията.

Атанасов публикува екранни снимки, за които се твърди, че са от вътрешен чат. В разговора се обсъждат гостите в предаването "Лице в лице".

В публикувания чат се вижда, че потребител с името Асен Иванов пише по повод гостуването на Атанасов: "Този с чашата ли... никога (...) Да ходи в извън ефир. Може да го скрийншотнете и сложите в Фейса. Този няма да стъпи в ефир на бтв, докато зависи от мен".

На срещата с Атанасов в здравното министерство са обсъдени "възможностите за развитие на дигитални инструменти, насочени към защита правата на пациентите, повишаване на прозрачността и подобряване на взаимодействието между гражданите и институциите".

В срещата са участвали и заместник-министърът на здравеопазването проф. Петко Салчев, и студентът по медицина и представител на "Бъдеще в България" Василена Киара.

Здравният министър Катя Ивкова е поздравила Мартин Атанасов "за разработването на платформата и за активната му гражданска позиция".

Според нея "инициативи, създадени от млади хора с визия за обществена промяна, заслужават институционална подкрепа".

"Прозрачността е в основата на доверието в здравната система. Именно чрез дигитализацията можем да осветлим процеси, които с години са оставали непрозрачни, да гарантираме по-ефективен контрол и да защитим правата на пациентите. Още по-важно е, че младите хора не остават безучастни, а създават решения и отстояват правата си. Тази енергия е ключът към реалната промяна в сектора и Министерството на здравеопазването ще бъде партньор на подобни инициативи." - заяви министърът.

Министерството на здравеопазването вече работи по няколко проекта, насочени към дигиталната трансформация на сектора. Целта е чрез модерни технологични решения да бъдат осветлени дълго прикривани процеси, да се подобри контролът и да се повиши доверието на гражданите в здравната система.

На срещата е обсъдена възможността платформата "Диагноза България" да бъде надградена чрез използването на официални данни, които да повишат нейната функционалност и полза за пациентите и институциите.

Проф. Петко Салчев е заявил готовност да подпомогне експертно развитието на платформата, така че тя да бъде надградена и да намери практическо приложение в работата на държавните институции.

Предстои съвместна работна среща с представители на "Информационно обслужване", на която ще бъдат обсъдени възможностите за технологична интеграция, обмен на информация и бъдещо развитие на платформата.

По-рано днес ръководството на НЗОК също се срещна с автора на "Диагноза България".

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

5048

2

Бекон

10.07 2026 в 06:57

Далече от тия хора момче! Далече! Намесят ли се "експерти" от създадените да бездействат институции и като се включи и "Информационно обслужване" ( на неработещите институции) и ще погребат прекрасната ти работа, момче!
Те ако са искали и са могли да са го направили до сега!

6794

1

GB

10.07 2026 в 00:03

"...възможността платформата "Диагноза България" да бъде надградена чрез използването на официални данни, които да повишат нейната функционалност и полза за пациентите и институциите."


Мартин заяви, че е ползвал само публични данни от сайтове на институции и регистри, а също и данни от институции, изискани лично от него по закона за достъп...
Всички данни там са официални.
 
X

Петрохан: Първи кадри на хижата отвътре