''Запълних си бройките'': Има ли лимити за мамографските прегледи по НЗОК

Какъв е пътят на пациентката с рак на гърдата и какво заплаща Касата за диагностиката и лечението на болестта

Янка Петкова 07 октомври 2024 в 14:00 1429 0

НЗОК

Снимка Янка Петкова

Национална здравноосигурителна каса

"Запълних си бройката, мога да ви прегледам, но ще трябва да си платите". Това обяснение чува жена, която е решила да се възползва от възможността за профилактичен мамографски преглед за рак на гърдата.

Октомври е месецът за борба с рака на гърдата и повлияни от информационните кампании голяма част от жените решават да извършат полагащият им се профилактичен мамографски преглед. През този месец е в ход кампания за скрининг на рака на маточната шийка с безплатни прегледи за жени от 20 до 29 и от 40 до 49 г., независимо от здравноосигурителния им статус. В тази връзка отправихме запитване до НЗОК има ли лимити за мамографските и гинекологичните прегледи и възможен ли е отказ на специалиста да извърши такива с аргумент "запълних си бройката".

Какво ни отговориха от Касата?

В рамките на профилактичния преглед личният лекар издава направление бл. МЗ-НЗОК № 4 за образно изследване "Мамография на двете млечни жлези". Изследването се извършва от лаборатория по образна диагностика, в рамките на обявения работен график от лечебното заведение. В тази връзка от страна на НЗОК не са регламентирани лимити на лекаря по образна диагностика за броя на извършените изследвания. От НЗОК уточняват, че мамографски преглед може да бъде извършен във всяко лечебно заведение, сключило договор за специализирана извънболнична помощ с фонда и няма лимит, независимо дали е частно или държавно. Специалистът може да го извърши и НЗОК да го заплати.

В отговор на запитване от OFFNews от НЗОК посочват, че при тях е постъпил сигнал за доплащане за мамография, извършена от специалист, сключил договор с фонда. След проверка на лекаря е наложена санкция. 

Аналогични са условията и за прегледите и изследванията по скрининговата кампания за рак на маточната шийка, предназначена за жени от 20 до 29 и от 40 до 49 г., независимо дали са здравноосигурени или не.

От Националната здравноосигурителна каса посочват, че преглед може да извърши акушер-гинеколог, който е подписал допълнително споразумение с тях по скрининговата кампания. За целта не е необходимо направление от общопрактикуващия лекар. Акушер-гинекологът предоставя график, по който може да извърши прегледите, а лимити за брой прегледани пациентки не са регламентирани.

Какво заплаща НЗОК при профилактика и откриване на рак на гърдата

Задължителният профилактичен преглед, осъществяван от личния лекар, включва следните дейности и изследвания:

- за жени на и над 30-годишна възраст – мануално изследване на млечни жлези – ежегодно;

- за жени от 30- до 50-годишна възраст – ехографско изследване на млечни жлези – веднъж на 2 години;

- за жени от 45- до 69-годишна възраст включително – мамография на млечни жлези – веднъж на 2 години;

- за жени на и над 70-годишна възраст- веднъж на 3 години.

За извършване на ехографско изследване и мамография на млечни жлези личните лекари издават направление, валидно 60 календарни дни.

При провеждането на профилактичните прегледи личният формира групи от лица с рискови фактори за развитие на злокачествени новообразувания на млечната жлеза, като попълва „Карта за оценка на рисковите фактори за развитие на заболяване“, информира ги за рисковите фактори за развитие на заболяване за злокачествено новообразувание на млечната жлеза, провежда обучение за самоизследване на млечните жлези, дава препоръки за начина на живот и преустановяване на съществуващи рискови фактори. При необходимост личният лекар назначава консултация с лекар специалист по „Акушерство и гинекология“ с допълнителна квалификация по мамология или специалист по „Хирургия“, както и по преценка може да назначи допълнителни медико-диагностични изследвания, съобщават от Касата.

Път на пациентката с рак на гърдата

Ако мамографският преглед установи образувание в гърдата, личният лекар или специалистът мамолог насочват пациента с направление №3 или №7 за консултация с гръден хирург. След хирургичното отстраняване на възела се дава материал за хистологично изследване и имунохистохимия. Ако се установи наличието на туморни клетки в изследваната проба, лекуващият лекар насочва пациента към Обща клинична онкологична комисия. Комисията определя окончателната диагноза, стадия, прогностичната група и лечебната стратегия в различни етапи на болестта.

Решенията на клиничните онкологични комисии са писмени и копие от тях се предоставя на лекуващия лекар. На пациента се съставя план за лечение, което се заплаща от НЗОК.

Според изготвения план за лечение може да бъде назначено провеждането на химиотерапия, лъчелечение, имунотерапия или комбинация от тях, като цялостния процес на лечение се осигуряват чрез прилагането на ред амбулаторни процедури, за които болниците, сключили договор с НЗОК, получават пълно заплащане от фонда.

Лечебните заведения, сключили договор за изпълнение на дейностите по тези пакети, осигуряват на пациентите пълния обем диагностични и лечебни процедури по определения план на лечение по време и място на провеждане, като координират и контролират неговото изпълнение.

Периодично, минимум на всеки 2-4 месеца или 4-6 курса (до 6 пъти за една календарна година), за оценка на ефекта от лечението се провежда рестадиране на заболяването. Рестадирането се провежда в болница или комплексен онкологичен център (КОЦ), като всички изследвания необходими за провеждането му се изпълняват в лечебното заведение. Пациентите не могат да бъдат връщани за допълнителни изследвания в извънболничната помощ.

Освен това за жените с рак на гърдата НЗОК осигурява помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, които включват: гръдна епитеза първична(следоперативна гръдна подложка) -144 лв.; гръдна епитеза (подложка) постоянна -144 лв. и перука – 127 лв.

Какво се доплаща?

В лечебните заведения здравноосигурените лица биха могли да получават (срещу заплащане) следните допълнителни услуги:

- самостоятелна стая, в цената на която се включват всички допълнителни битови услуги, с или без придружител, по желание на пациента;

– подобрени битови условия, само в случаите, когато болничните стаи не разполагат с еднакви битови условия и са налице свободни стаи, предоставящи възможности за избор; допълнително обслужване при престоя на пациента в лечебното заведение, извън осигурените здравни и общи грижи – самостоятелен сестрински пост, допълнителен помощен персонал, меню за хранене по избор, съобразено със съответния лечебно-диетичен режим;

-  поискани услуги, свързани с осигуряване на допълнителен помощен персонал, само в случай че са осигурили необходимите общи грижи за пациентите и поисканите услуги се различават от тях;

- избор на лекар или екип от медицински специалисти.

Лечебните заведения определят цената за избор на лекар/екип за конкретна дейност, като цената за избор на лекар не може да надхвърля 500 лв., а за избор на екип – 900 лв.

Не се допуска заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на дете до 7 години, както и на придружител на дете до 18 години при необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.

Не се допуска заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на лице с увреждане, което не може да се обслужва самостоятелно и има необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.

През 2023 г. новооткритите случаи на рак на гърдата са 4597. За същия период отчетените хоспитализации към Касата (болнично лечение) са 5149. За първите шест месеца на тази година новодиагностицираните с рак на гърдата са 2 452, а лекуваните в болница - 2 665.

В рамките на кампанията предстои провеждане на работна среща на НЗОК с пациентски организации за преразглеждане и евентуална корекция на лимитите, определени за помощните средства за жените, претърпели оперативна намеса след лечение на рак на гърдата, съобщават от Касата.

Още полезна информация можете да намерите в сайта на НЗОК и във фейсбук страницата на фонда.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице