Медико-диагностичен пакет с няколко ключови изследвания при бременни предлага от днес, 1 септември, Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ). Те са свързани с преценка на риска от хемолитична болест на новороденото и рядкото генетично заболяване таласемия.
Таласемията е наследствено заболяване, свързано с дефект в молекулата на хемоглобина, който води до намалена преживяемост на еритроцитите (червените кръвни клетки), тяхното преждевременно разрушаване и анемия. Ако се установи, че бъдещата майка е носител на такъв ген, е важно да се изследва и партньорът ѝ, защото при носителство на двамата родители има 25% вероятност да се роди дете с тежка форма на таласемия (таласемия майор). Такава двойка има 25% шанс за напълно здраво дете и 50% вероятност то да е само носител на заболяването. Ето защо е важно да се установи още в началото на бременността дали жената е носителка на таласемичен ген.
Д-р Мирела Рангелова, трансфузионен хематолог в Направление по таласемии и патологични хемоглобини в СБАЛХЗ уточнява, че превенцията на заболяването е много важна. Според нея, ако се установи анемичен синдром по време на бременността, е важно да се тестват бременните, защото това може да е свързано с безсимптомната форма на носителство на гена или т.нар. таласемия минор. Д-р Рангелова обръща внимание, че в тези случаи при бременната, ако в хода на родоразрешаването се наложи кръвопреливане, трябва да бъдат спазени изискванията за пациенти с таласемия.
Смятаме, че носителството на таласемия в България е около 2,5%, което се равнява на около 170 000 души. С тежка форма – Таласемия майор у нас има приблизително 300 пациенти, голяма част от които се лекуват в нашата болница, уточнява д-р Рангелова.
Второто изследване, включено в пакета за бременни, установява риска от хемолитичната болест на новороденото. Препоръчително е то да се направи още в началото на регистрацията на бременността – около 10-16 гестационна седмица.
Хемолитичната болест е свързана с имунен конфликт в резултат на несъвместимост по еритроцитни кръвногрупови антигени между майката и плода. Д-р Йонка Лазарова, ръководител на Лабораторията по трансфузионна хематология в СБАЛХЗ, коментира, че усложнението може да се развие не само при Rh D несъвместима бременност: Rh (-) отрицателна бременна и Rh (+) положителен плод. Възможно е то да настъпи още при първа АВО-несъвместима бременност, ако майката е от кръвна група 0, тъй като може да има висок титър на анти-А или анти-В-антитела от клас Ig G, които преминават през плацентата и може да са причина за хемолитичната болест на новороденото (ако то е с кръвна група А или В). В случаите, когато се установи такъв риск, се проследява бременната с контрол на титъра и активността на имунните антитела в хода на бременността и преди раждането, както и при повторна бременност.
С този медико-диагностичен пакет даваме възможност на всяка бременна жена да направи на едно място всички неохбодими изследвания, свързани с преценка на риска от хемолитична болест на новороденото и таласемия. След получаване на резултата, и при необходимост, могат да се направят както допълнителни специализирани изследвания, така и консултация с хематолог, уточнява д-р Лазарова.
Изследванията се извършват след предварително записване на тел.: 02/45 42 129 всеки ден от 10:30 до 12:00 часа. Вземането на кръвни проби от бременните се извършва във вторник и четвъртък от 11:30 до 13:30 часа в манипулационната към Клинична лаборатория на първи етаж. Цената на пакета медико-диагностични изследвания е 150 лв.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)