''Умен'' инсулин ''спи'' в организма и се активира при нужда

OFFNews 12 август 2024 в 09:09 916 1

диабет

Снимка Pixabay

Откритието е на изследователи от САЩ, Китай и Австралия

Учените са разработили "свещения граал" на инсулините, който реагира на променящите се нива на кръвната захар в реално време и може да доведе до революция в лечението на милиони хора с диабет тип 1 по света.

Сега пациентите трябва да получават синтетичен инсулин до 10 пъти дневно, за да оцелеят. Постоянните колебания между високи и ниски нива на кръвната захар могат да доведат до краткосрочни и дългосрочни проблеми с физическото здраве, а борбата за поддържане на стабилни нива може да се отрази и на психическото им здраве, пише БГНЕС.

Учените са намерили решение, което според тях се доближава до излекуването на диабет тип 1, както никоя друга лекарствена терапия: интелигентен инсулин, който се намира в спящо състояние в организма и се задейства само при нужда. Изследователи от САЩ, Австралия и Китай успешно са разработили нови инсулини, които имитират естествения отговор на организма на променящите се нива на кръвната захар и реагират мигновено в реално време.

Стандартните инсулини стабилизират нивата на кръвната захар, когато попаднат в организма, но след като свършат работата си, обикновено не могат да помогнат при бъдещи колебания. Това означава, че пациентите често трябва да си инжектират отново повече инсулин само в рамките на няколко часа.

Новите глюкозореактивни инсулини (GRI) се активират само при наличие на определено количество захар в кръвта, за да се предотврати хипергликемията (висока кръвна захар). Те стават отново неактивни, когато нивото на захарта спадне под определена граница, за да се избегне хипогликемия (ниска кръвна глюкоза). В бъдеще пациентите може да се нуждаят от инсулин само веднъж седмично, смятат експертите.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1005

    1

    Блейк7

    12.08 2024 в 09:38

    Незнам кой е източника, нито автора на тази "новина", но призовавам по тази тема да се действа отговорно и да не се пускат неверни, преувеличени или непроверени информации.

    Конкретно: Информация за разработки свързани с Glucose-Sensing Insulin има от над 15 години. За съжаление всички приключват с няколко първоначални лабораторни теста. Вероятно резултатите, били и те само положителни, не са достатъчно силни, за да привлекат инвеститор за 10 млрд. $ ( толкова, за съжаление, струва пътя на нова терапия до пазара).

    Оттук тръгват и спекулациите, че големите фарма компании просто изкупуват и спират тези разработки, защото са си много добре с милиардите приходи от текущите инсулинови терапии.
     
    X

    Димитър Ганев: 9 партии може да влязат в парламента