Учените са разработили "свещения граал" на инсулините, който реагира на променящите се нива на кръвната захар в реално време и може да доведе до революция в лечението на милиони хора с диабет тип 1 по света.
Сега пациентите трябва да получават синтетичен инсулин до 10 пъти дневно, за да оцелеят. Постоянните колебания между високи и ниски нива на кръвната захар могат да доведат до краткосрочни и дългосрочни проблеми с физическото здраве, а борбата за поддържане на стабилни нива може да се отрази и на психическото им здраве, пише БГНЕС.
Учените са намерили решение, което според тях се доближава до излекуването на диабет тип 1, както никоя друга лекарствена терапия: интелигентен инсулин, който се намира в спящо състояние в организма и се задейства само при нужда. Изследователи от САЩ, Австралия и Китай успешно са разработили нови инсулини, които имитират естествения отговор на организма на променящите се нива на кръвната захар и реагират мигновено в реално време.
Стандартните инсулини стабилизират нивата на кръвната захар, когато попаднат в организма, но след като свършат работата си, обикновено не могат да помогнат при бъдещи колебания. Това означава, че пациентите често трябва да си инжектират отново повече инсулин само в рамките на няколко часа.
Новите глюкозореактивни инсулини (GRI) се активират само при наличие на определено количество захар в кръвта, за да се предотврати хипергликемията (висока кръвна захар). Те стават отново неактивни, когато нивото на захарта спадне под определена граница, за да се избегне хипогликемия (ниска кръвна глюкоза). В бъдеще пациентите може да се нуждаят от инсулин само веднъж седмично, смятат експертите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1005
1
12.08 2024 в 09:38
Конкретно: Информация за разработки свързани с Glucose-Sensing Insulin има от над 15 години. За съжаление всички приключват с няколко първоначални лабораторни теста. Вероятно резултатите, били и те само положителни, не са достатъчно силни, за да привлекат инвеститор за 10 млрд. $ ( толкова, за съжаление, струва пътя на нова терапия до пазара).
Оттук тръгват и спекулациите, че големите фарма компании просто изкупуват и спират тези разработки, защото са си много добре с милиардите приходи от текущите инсулинови терапии.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара