Изследването за хепатит С на хората от 39 до 64 години да се включи в пълната кръвна картина, която се прави на пациентите като част от годишните профилактични прегледи, предлагат гастроентеролозите и пациентските организации. Идеята беше представена на пресконференция в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, за резултатите от лечението с безинтерферонова терапия три години след въвеждането ѝ у нас.
В навечерието на Световния ден за борба с хепатита, 28 юли, българските хепатолози отчитат 99,4 % успеваемост на лечението на хепатит С, но признават, че ниският обхват на изследване на рисковите групи е причина за лекуването на едва 1200 души средногодишно. Единствената възможност за ранен скриниг на заболяването е пациентите сами да вземат решение да се изследват в лаборатория. Цената на едно такова изследване е между 15 и 20 лв.
По думите на проф. Красимир Антонов, водещ хепатолог и председател на Дружеството на гастроентеролозите у нас, над 90% от болните с хепатит С не знаят, че са заразени заради липсата на симптоматика и профилактика. В същото време над 50% от диагностицираните са със среден до тежък етап на развитие на болестта, а смъртността, свързана с хепатит С, е 8 случая на 100 хиляди жители.
Във връзка с приетата глобална стратегия на Световната здравна организация (СЗО) за достигане на 90% диагностика, 80% излекуване и 65% намаляване на смъртността до 2030 година, у нас започна изготвянето на Национален план за превенция и контрол на вирусните хепатити. Първоначално от Министерството на здравеопазването бе поет ангажимент този план да бъде финализиран до началото на март, но впоследствие срокът беше удължен.
Според д-р Тонка Върлева, шеф на дирекция „Превенция и профилактика“ в Министерство на здравеопазването и зам.-председател на работната група за изготвяне на Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити, документът ще бъде готов до края на юли, след което ще бъде предоставен за обществено обсъждане. Срокът на действие на тази програма е от 2019 до 2023 година.
За да бъдат достигнати параметрите очертани от СЗО, годишно в България трябва да се лекуват 5000 пациента. По думите на д-р Елена Тотева, експерт от НЗОК, с въвеждането на революционната безинтерферонова терапия през 2016 г. са били лекувани 911 души, година по-късно те са 1310. През 2018 г. се отбелязва спад до 1200, а от началото на тази година досега са лекувани 615 заразени. Касата изплаща пълната сума на терапията на всички пациенти, които са били диагностицирани и насочени за лечение.
За да могат да стигнат до повече пациенти, водещите в този сегмент болници у нас организират кампании за безплатно тестване за хепатит С. Подобна кампания стартира от 18 юли в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и ще продължи до края на август. Всеки, който желае, може да се тества между 8 и 14 часа в здравното заведение.
В рисковите групи са венозните наркомани, хората с промискуитетно поведение, пациенти, които са били подложени на хемодиализа, претърпелите операции с преливане на кръв или кръвни продукти, хора, които са били лишени от свобода и пациенти на възраст 39-64 години, които са имали някакви медицински, стоматологични, дори козметични интервенции в миналото, когато стерилността все още не е отговаряла на нужните стандарти.
Председателят на сдружението за борба с хепатите „ХепАктив“ Силвана Лесидренска очерта друг много сериозен проблем – голяма част от хората от рисковите групи, които се тестват за хепатит С при тях, са здравно неосигурени. Статистиката на сдружението показва, че за първите 6 месеца на тази година, от 29 диагностицирани с носителство на вируса, 18 са били с неплатени здравни осигуровки.
Според хепатолозите и неправителствените организации включването на теста за хепатит С в безплатния годишен пакет за изследвания към личните лекари, би струвало на касата малко над 2 млн. лв., а обхватът на населението ще е около 220 хиляди души годишно. Прогнозите сочат, че откриването на 2500-3000 пациенти на година би компенсирало средствата, които НЗОК може да спести от лечение на усложненията, произтичащи от късната диагностика (чернодробна цироза, хепатоцелуларен карцином и др.), както и от цената на медикаментите, които неизбежно ще поевтинеят при такъв обем пациенти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)