Ухапванията от змии убиват десетки хиляди хора по света всяка година, но противоотровите са крайно недостатъчни, предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от АФП.
Увеличаването на наводненията в определени региони на света поради изменението на климата повишава риска от ухапване, каза д-р Дейвид Уилямс, специалист по змиите в Световната здравна организация на брифинг в Женева.
Световната здравна организация отбелязва, че повечето случаи са в Африка, Азия и Латинска Америка.
Въпреки липсата на надеждни статистически данни, СЗО изчислява, че всяка година между 1,8 и 2,7 милиона души са ухапани от отровни змии. Според организацията ежегодно от ухапвания умират между 81 000 и 138 000 души, т.е. по един смъртен случай на всеки 4 до 6 минути - цифри, които несъмнено са подценени.
Д-р Уилямс обаче насочва вниманието към последствията, които понасят оцелелите.
По думите му приблизително 240 000 души годишно остават инвалиди в резултат на ухапване от змии, като над една трета от тях са деца.
Ухапванията от отровни змии могат да причинят парализа, която може да блокира дишането, проблеми с кръвта, водещи до фатални кръвоизливи, необратима бъбречна недостатъчност и увреждане на тъканите, което може да причини трайна инвалидност и да доведе до ампутация на крайниците, според СЗО.
В много от най-засегнатите региони по света обаче липсват противоотрови, каза още д-р Уилямс, като например Субсахарска Африка, където са покрити едва 2,5 процента от годишните нужди.
През 2019 г. СЗО обясни, че от 80-те години на миналия век много лаборатории са изоставили производството на тези препарати, което е причинило сериозен недостиг в Африка и някои азиатски страни.
Индия е страната, която е най-засегната от ухапвания от змии, със средно 58 000 смъртни случая всяка година. Според д-р Уилямс съседните държави Бангладеш и Пакистан също са силно засегнати.
Климатичните промени вероятно ще променят глобалната карта на ухапванията от змии, според СЗО.
"Изменението на климата ще се отрази както на човешките популации, така и ще доведе до промени в разпространението и числеността на отровните змии. Това може да принуди някои видове да се заселят в нова среда, където ще влязат в контакт с хора, които никога преди не са се сблъсквали с тях", посочва здравната организация.
СЗО се опитва да предвиди тези промени, за да помогне на потенциално засегнатите страни да се подготвят.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)