Силната музика в слушалките уврежда мозъка, твърдят учени

OFFNews 24 юли 2024 в 13:44 1148 0

мозък

Снимка Pixabay

Кои навици увреждат мозъка

Ако "прегрявате" звука в слушалките, може да увредите слуха си. Хората със загуба на слуха са по-склонни да развият болестта на Алцхаймер, твърдят учени, според които безобидни на пръв поглед навици вредят на мозъка. Добрата новина според тях е, че това са навици, които могат да бъдат контролирани.

Пропускане на закуската

Заради забързания ни начин на живот повечето от нас избягват или пропускат закуската, за да спестят време сутрин. Въпреки това мозъкът се нуждае от подходящи хранителни вещества в подходящото време, за да функционира по най-добрия начин. Пропускането на закуската води до ниско съдържание на захар и лошо снабдяване на мозъка с хранителни вещества, което може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми.

Недоспиване

Без достатъчно сън мозъкът не може да функционира правилно. Всъщност проучванията показват, че липсата на сън води до неврологични увреждания в хипокампуса - част от мозъка, свързана с ученето и паметта. Ако имате проблеми със съня, избягвайте екраните един час преди лягане и се опитайте да не посягате към телефона си, ако сънят ви е прекъснат, пише БГНЕС.

Преяждане

С течение на времето преяждането може да увреди и мозъчната функция. Няколко проучваниясвързват постоянното преяждане с влошаване на умствените способности при възрастните хора в сравнение с тези, които се хранят умерено. Въпреки това са необходими допълнителни проучвания, за да се определят степента и механизмите на умственото влошаване, свързано с преяждането.

Липса на умствена стимулация

Научаването на нещо ново създава връзки между мозъчните ни клетки и помага за поддържане на младостта на мозъка. Освен това мисленето, четенето, писането и изобщо творческите занимания тренират  подобряват функционирането на мозъка и го предпазват от увреждане.

Негативно мислене

Когато постоянно сте унили и негативно настроени, това може да се отрази на психичното ви здраве. То може да доведе до проблеми като депресия, тревожност и дори деменция. Всъщност някои изследвания показват, че хората, които се фокусират върху негативното, имат повече амилоидни и тау протеини в мозъка си. Тези отлагания са ключов индикатор за болестта на Алцхаймер.

Мултитаскинг

Много хора смятат, че мултитаскингът (извършването на няколко дейности едновременно) е предимство, но той нанася сериозен удар върху производителността на труда. Освен това мозъкът ни няма способността да изпълнява много задачи едновременно. Изследванията показват, че хроничният мултитаскинг променя мозъка с течение на времето, което води до затруднена способност за концентрация. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите