Над 200 лекари от различни медицински специалности и студенти медици ще участват във II Национален конгрес на рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов от 27 до 28 октомври 2023 г. в Стара Загора.
Конгресът се организира от Сдружение на Тарловите пациенти в България – Лечение без граници (част от Националния алианс на хора с редки болести) и от Община Стара Загора. Целта на форума е обмяна на опит между медицинските специалисти в диагностиката и лечението на периневралните кисти. На конгреса ще се представят и обсъждат и други редки заболявания.
Ние търсим съмишленици, особено сред студентите, а също сред невролозите, неврохирурзите, специалистите по образна диагностика и рехабилитаторите. Затова обявихме безплатна регистрация за участниците в конгреса, обясни Моника Маринова – председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България.
Откриващата лекция е на д-р Десислава Стойчева – специалист по образна диагностика, която има най-голям опит с това рядко заболяване в България. Все още обаче ядреномагнитният резонанс (ЯМР) на гръбначния стълб на тези пациенти у нас се извършва и разчита некоректно. Затова пациентите разчитат на обучението, което ще проведе на колегите си д-р Стойчева.
Чуждестранното участие на конгреса е американския неврохирург проф. Франк Фейгенбаум – най-големият специалист в света по периневрални кисти на Тарлов. Той ще сподели своя опит в хирургичното лечение на тези кисти.
С огромен интерес се очаква и от лекари, и от пациенти лекцията на генетика д-р Антоанета Тончева, която работи в Германия. Тя търси връзката между периневралните кисти и синдрома на Елерс-Данлос, като се базира на наличието на проблем със съединителната тъкан и при двете заболявания.
Сред другите акценти в програмата е участието на имунолога проф. Доброслав Кюркчиев с темата за автореактивност и автоимунитет; на неврохирурга проф. Николай Габровски за новостите в хирургията и нейната еволюция; на невролога доц. Петя Минева, която има най-голям опит с тарлови пациенти в България; на проф. Руска Паскалева – ръководител на катедра Медицинска рехабилитация и ерготерапия, физикална медицина и спорт в Тракийския университет, която обгрижва и проследява не малко пациенти с кисти на Тарлов.
Помощта от рехабилитатор е безценна за нас, наред със психологическата помощ. Затова участието на психолога Станислава Събева в конгреса ще ни даде важна информация. При това Станислава Събева помага напълно безвъзмездно на хората от Сдружението. За съжаление, по Здравна каса не се полага психологическа помощ. За Касата тя е лукс, въпреки че е много нужна за хората с тежки редки заболявания, обърна внимание Моника Маринова.
Във втория ден на конгреса ще се обсъждат и теми като социология на инвалидността, медицинската етика в отношенията между пациенти и лекари, възможности за социална подкрепа на хора с редки болести и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)