Антителата, образувани от ваксината срещу COVID-19 на "Пфайзер", се увеличават по-бавно и намаляват по-бързо в сравнение с тези, формирани от препарата на "Модерна", установи проучване на специалисти от Вирджинския университет в САЩ, цитирано от електронното издание Юрикалърт.
Изследването показва също, че по-възрастните ваксинирани с "Пфайзер" генерират по-малко антитела в сравнение с по-младите хора. Подобно нещо обаче не е установено при "Модерна", което дава основания да се направи заключение, че при този препарат възрастта не е фактор.
Данните сочат, че и двете ваксини образуват сходни максимални нива на антитела срещу COVID-19. Този резултат противоречи на предишно проучване на същия екип от учени, което показа по-високи нива на антителата след имунизация с "Модерна".
Експертите са на мнение, че разминаването вероятно може да се обясни с по-бързото намаляване на антителата след поставянето на препарата на "Пфайзер". За бъдещи изследвания ще е важно внимателно да се разгледа времевия период от имунизацията, когато се оценява пикът на антителата, отбелязват те.
"Не е изненадващо, че нивата на защита намаляват след ваксинация", казва д-р Бехнам Кешаварц, имунолог в Медицинския факултет на Вирджинския университет. "Но бяхме поразени колко бързо намаляха антителата след иРНК ваксините, особено след тази на "Пфайзер/Бионтех".
Той и колегите му проследяват в продължение на десет месеца антителата след имунизация срещу COVID-19 при 234 служители във Вирджинския университет. Общо 114 души са с препарата на "Пфайзер", други 114 - с този на "Модерна", а 6-ма са си поставили еднодозовата ваксина на "Джонсън енд Джонсън".
В период от седмица и 20 дни след втората доза, получателите на иРНК ваксините образуват антитела, които са приблизително 50 пъти повече от тези, наблюдавани при имунизираните с еднодозовия препарат. Малко след това обаче те започват да намаляват, като спадът е по-рязък при имунизираните с "Пфайзер".
След шест месеца, ваксинираните с "Пфайзер" са с по-ниско ниво на антитела, както в сравнение с тези с "Модерна", така и с пациенти, които са били настанени в болница с тежък COVID-19 половин година по-рано. (Смята се, че хората, които боледуват по-тежко образуват повече антитела, отколкото тези, които имат леки симптоми.)
Учените отбелязват, че докато ваксините на двете компании са сходни, то има разлики в техните формули и количеството иРНК, което съдържат. Това може да обясни нееднаквото образуване на антителата. Времето между поставянето на дозите също може да бъде важен фактор.
Изследователите забелязват, че мъжете генерират по-малко антитела отколкото жените.
Нивата на антителата естествено намаляват, независимо дали след ваксинация или заболяване, но имунната система помни как да ги произвежда, когато отново се сблъска с вируса, обясняват специалистите. Времето обаче показа най-важното: и трите ваксини, изследвани в проучването, са се представили забележително добре при осигуряването на защитата срещу тежко протичане на заболяване, болнично лечение и смърт.
На базата на данните за нивата на антителата лекарите могат да преценят кога и за кого са необходими подсилващи дози.
Резултатите от изследването са публикувани в изданието "Фронтиърс ин имюнолъджи".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)