Хората с диабет в света са около 422 млн. в момента, но песимистичните очаквания са броят им да се удвои през следващите 20 години.
В България регистрираните диабетици са 525 хил., а около 38% дори не подозират, че са носители на болестта. Другояче казано: от хората между 20 и 79 години един от 10 е с диабет. Специалистите твърдят, че всъщност диабетиците не умират от самото заболяване, а от усложненията му. А те засягат сърдечно-съдовата система, зрението, бъбреците, нервите, кръвното налягане, увеличава се рискът от инсулт и инфаркт.
Българските ендокринолози не само разясняват рисковете, но и настояват да се създаде и приложи на практика Национална диабетна програма, в която да се заложат мерки за повишаване на знанията на пациентите и обществото за диабета и рисковите фактори, за оптимизиране грижите за хората с диабет. А в отчитането на резултатите биха се включили и икономистите, които да калкулират спестени разходи на здравната система и обществото за лечение и осигуряване на повече години живот с добро качество.
В света хората с предиабет са над 320 милиона. Предиабетът не бива да се омаловажава, тъй като с граничните стойности на кръвната захар не можем да сме сигурни, че няма да настъпят усложнения. Това заяви пред БНР проф. Цветалина Танкова - ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София.
"Рисковете съществуват и не може да чакаме, без да се намесим активно в полза на пациента. Това е обратимо състояние, но за целта трябва да контролираме теглото си и ако се налага – да вземаме някои медикаменти; за съвети относно хранителния режим, двигателната активност и при необходимост – фармакотерапия, трябва да се обръщаме към специалист, той ще може и да проследи дали в резултат на мерките измененията са в правилната посока. Гените не можем да си променим, но все пак можем да повлияем на някои фактори, от които зависи появата или развитието на диабета – хранене, движение, спиране на тютюнопушенето."
проф. Цветалина Танкова говори и за технологичните улеснения (сензори) за продължително мониториране на кръвната захар при хората с диабет:
"Съществуват различни сензори, някои от тях се свързват с помпа на инсулин, други се отчитат с допълнително устройство или през смартфон. Най-важното им предимство е тяхното постоянно следене на кръвната захар - стойностите се отчитат през 5 минути в продължение на 7, 14 дни или повече. У нас сензори не се продават, затова хората с диабет се снабдяват от чужбина."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)